Русия е внесла в Съвета за сигурност на ООН проекторезолюция за незабавно хуманитарно прекратяване на огъня в Газа.
Резолюцията призовава както Израел, така и Газа да приемат незабавно хуманитарно прекратяване на огъня и предупреждава за заплахата от "пълномащабна война" в Близкия изток.
Reuters пише, заявявайкиq че се е запознала с текста на резолюцията, че призивът за спиране на огъня вероятно е насочен към Хамас и останалите радикални групи, но без да се посочва името им.
Проектът е кратък - пет основни точки на една страница. Той призовава за незабавно, трайно и напълно спазвано хуманитарно прекратяване на огъня, безопасно освобождаване на всички заложници, разпределяне на хуманитарна помощ и безопасна евакуация на цивилни в нужда.
Резолюцията, която е дълга една страница и е разпространена сред дипломатите в Съвета за сигурност, осъжда насилието срещу цивилни и всякакви терористични актове. Документът формулира искане за освобождаване на заложниците, допускане на хуманитарна помощ в ивицата Газа и осигуряване на безопасна евакуация на цивилни.
Резолюцията е разгледана на закрито заседание на Съвета за сигурност на ООН.
Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя потвърди, че е внесъл такава резолюция. "Трябва да започнем разговори, случилото се на 7 октомври на територията на Израел е недопустимо", каза Небезня пред репортери, но и в неговото устно изявление името "Хамас" не се споменава.
"Регионът е на ръба на пълномащабна война и безпрецедентна хуманитарна катастрофа", цитира ТАСС дипломата. "Убийствата и насилието спрямо цивилни както в Израел, така и в Палестина са неприемливи.
И според Небезня, който повтаря тезата на руския президент Владимир Путин, "отговорността за назряващата война в Близкия изток до голяма степен е на Съединените щати" и това е, защото Вашингтон се опитва да "монополизира мирния процес" в Близкия изток.
BBC пише, че Москва не се е консултирала с други членове на Съвета за сигурност на ООН преди внасянето на резолюцията, а фактът, че в проектодокумента не се споменава Хамас означава, че инициативата на Русия "очевидно не е сериозна и няма подкрепа от мнозинството н Съвета.
Резолюциите на Съвета за сигурност на ООН изискват поне девет гласа от членовете на съвета, за да бъдат приети и петте постоянни представители имат право на вето - САЩ, Обединеното кралство, Франция, Русия и Китай. САЩ традиционно защитават своя съюзник Израел от всякаква критика и до този момент са използвали правото си на вето десетки пъти.
Вчера руският президент Владимир Путин заяви, че Русия е готова да координира процес по регулиране на напрежението и преговори с всички "конструктивно настроени партньори".
След нападението спрямо Израел, Русия не е осъдила пряко атаките на Хамас, призовава да се мисли за мирното население, но представя атаките като провал на западната дипломация, а предложението на Путин идва на фона, когато Кремъл продължава да води война в Украйна, където гинат също мирни граждани.