За първи път в Източна Европа се организира 11-тата среща на Франкофоните.
Тя бе открита в Букурещ под надслов „Комуникационните технологии в областта на образованието", съобщава АФП.

В срещата участват представители на 72 страни, сред които са 32-ма премиери.

„Чест е за Румъния да бъде първата страна в Европа домакин на тази толкова престижна среща", обяви на френски език румънският президент Траян Бъсеску.

След Бъсеску се изказа румънският премиер Таричану, който е известен  франкофил. Той обяви, че в Букурещ предстои да бъде открит първият франкофонски университет за Централна и Източна Европа.

„Пожелавам на бъдещото висше учебно заведение да се превърне в център на отличниците за всички страни в региона", заяви Таричану.

Румънското правителство ще инвестира значителна сума в реализирането на този мащабен международен проект, който се осъществява в партьорство с Международната организация на франкофонията, уточни румънският премиер.

Курсовете в университета ще са достъпни за всички студенти и изследователи по света, които владеят френски език, посочи Таричану.

Освен това студентите ще могат да посещават курсовете или да се обучават виртуално, отбелязва Ромпрес, цитирана от БТА.
„Много е важно да се развиват информационните технологии в областта на образованието", подчерта още Таричану. Информационната грамотност е също толкова важна, колкото и грамотността по принцип, допълни той.

Таричану не пропусна да отбележи, че след влизането на Румъния и България в ЕС на 1 януари 2007 г., 14 от 27 страни членки на съюза ще бъдат част и от Международната организация на франкофонията.

Румъния трябва да бъде глас на франкофонията в рамките на ЕС и в същото време глас на Европа в рамките на франкофонията, изтъкна Таричану.

Той посочи, че образованието на френски език в Румъния има близо 20-годишна традиция, като Франция е изиграла значителна роля при формирането на модерната румънска държава, както и в неотдавнашния процес на демократизация на страната.

„Днес се чуват гласове, които твърдят, че френският е по-малко популярен от английския. Езикът е културен и цивилизационен акт и заради това искаме да осигурим равнопоставеността на двата езика.
Имаме политическата воля и средствата, за да действаме в тази посока", допълни румънският премиер.

От своя страна президентът на Франция предпочете да говори за проблемите на франкофоните от Африка.

Той призова за честни и открити избори в Бряг на слоновата кост, при които да бъдат избрани нови и честни народни представители.
Ширак не пропусна да спомене и процесът на помирение в Конго.
Очаква се на двудневния форум да бъдат обсъдени най-различни теми - като ситуацията в Чад и в суданската провинция Дарфур, както и мястото на френския език в Интернет пространството.
Срещата се провежда при изключителни мерки за сигурност.

За първи път на този форум присъства председателят на Европейската комисия - Жозе Мануел Дурау Барозу, който е в Букурещ от вчера вечерта.
Барозу пристигна в румънската столица, за да поздрави управляващите с предстоящото им членство в ЕС от 1 януари 2007 г.
Изказвайки своите приветствия, той прикани румънските власти да не се отпускат, да продължават да полагат усилия - най-вече в борбата срещу корупцията и в сферата на хранително-вкусовата индустрия.

Междувременно БТА информира, че и президентът Георги Първанов пристигна в румънската столица Букурещ, където ще участва в официалното откриване на 11-та Среща на високо равнище на страните-членки на Международната организация на франкофонията.

В рамките на форума българският държавен глава ще има двустранна среща с президента на Франция Жак Ширак.

Очаква се срещата да завърши с подписване на Букурещка декларация, която ще определи бъдещата политика в областта на образованието и изучаването на френски език и ще съдържа позицията на участниците по най-актуалните международни проблеми и въпросите на развитието на демокрацията.
Ще бъдат проведени и избори на нов генерален секретар на МОФ, която в момента се оглавява от сенегалеца Абду Диуф.