Журналистът от прокремълската телевизия Russia Today (RT) Чей Боуз е задържан на летището в Букурещ. Той е пристигнал в страната, за да отразява изборите.

Кореспондентът на RT Чей Боуз е бил депортиран от Румъния, съобщи телевизионният канал. Той е отлетял за Истанбул.

Боуз е бил задържан на летището в Букурещ. По думите му той е бил изведен от самолета веднага след кацането и разпитан.

Журналистът обяснил, че е дошъл в страната, за да отразява изборите.

Боуз е ирландец и гражданин на ЕС, съобщава RT. Телевизията заяви, че кореспондентът не е имал право да бъде възпрепятстван да влезе в Румъния и че "европейските санкции не забраняват на RT да извършва журналистическа дейност".

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова коментира задържането на кореспондента на RT: "От това следва само един извод: ситуацията около изборите в Румъния е толкова скандална, толкова безизходна и толкова дискредитираща нивото на псевдодемокрацията, че от гледна точка на определени сили в Румъния дори на кореспондент на медията не трябва да се позволява да отразява ситуацията от територията на Румъния."

Румъния пусна на свобода финансист на Джорджеску

Румъния пусна на свобода финансист на Джорджеску

Счита се, че Богдан Пешкир е купувал избиратели

Тя отхвърли твърденията за намеса на Москва в изборите, като ги нарече "безумни и фалшиви".

Първият тур на президентските избори в Румъния ще се проведе на 4 май, а вторият тур ще се проведе на 18 май, ако е необходимо. 

Румъния разследва инфлуенсъри за изборни манипулации в полза на Джорджеску

Румъния разследва инфлуенсъри за изборни манипулации в полза на Джорджеску

Обиски се извършват в окръзите Брашов, Ботошани, Кълъраш, Долж, Галац, Гюргево, Марамуреш, Муреш и Тимиш

През февруари румънският президент Клаус Йоханис, който заемаше поста от декември 2014 г., подаде оставка.

През март Конституционният съд и Централната избирателна комисия дисквалифицираха Джорджеску да се кандидатира.

Крайнодесният политик Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите на 24 ноември 2024 г., благодарение на агресивна кампания в социалните мрежи, най-вече в TikTok.

Въпреки че декларира "нула леи" разходи за промоция, разузнавателните служби установиха, че популяризирането му е било финансирано и координирано.

Конституционният съд анулира резултатите от изборите и насрочи нови за май 2025 г., като се позова на доказателства за външна намеса.