Стотици румънски фермери и шофьори на камиони засилиха протеста си срещу високите разходи в сряда, блокирайки достъпа до граничен пункт с Украйна и протестирайки в покрайнините на столицата Букурещ.
Фермери и превозвачи започнаха да протестират преди осем дни, като блокираха магистрали и забавиха движението с колони от трактори и камиони, украсени с румънски знамена.
Протестите са срещу високата цена на дизела, застрахователните ставки, мерките на ЕС за опазване на околната среда и натиска върху вътрешния пазар от вносните украински селскостопански стоки.
"Ще продължим да протестираме, докато не видим първия одобрен закон, който налага решения за възможно най-много от проблемите, които посочихме", казаха някои от протестиращите в изявление, изпратено до медиите от местен лидер на протеста.
Протестите не са координирани централно, което възпрепятства преговорите с коалиционното правителство, което е изправено пред местни, парламентарни, президентски и европейски избори тази година.
Министърът на земеделието Флорин Барбу и 10 асоциации на фермери в понеделник заявиха, че са постигнали съгласие по редица искания, като поставиха ясни срокове за изпълнението им, но протестите продължават. Превозвачите все още водеха преговори с министерствата на транспорта и финансите.
Протестиращите искат мораториум върху изплащането на заеми, по-бързи плащания на субсидии и отделни опашки на граничните пунктове и черноморското пристанище Констанца за камиони от ЕС и извън блока, включително Украйна.
Полските шофьори на камиони, които блокираха някои гранични пунктове с Украйна от ноември, спряха протеста си във вторник до 1 март, след като подписаха споразумение с правителството.
В сряда румънски превозвачи протестираха в покрайнините на Букурещ и блокираха платната към ГКПП Сирет на украинската граница в североизточна Румъния, причинявайки повече от два часа чакане, според данни на граничната полиция.
Конвои също бяха разположени на магистрала, водеща до пристанището на Констанца, най-големият алтернативен маршрут за износ на зърно от Украйна след нахлуването на Русия през февруари 2022 г.