През нощта на 22 април руските сили са извършили мащабна атака срещу Украйна с 54 ударни дрона тип "Шахед". По данни на Военновъздушните сили на Украйна, 38 от тях са били свалени, а останалите 16 са били локално изгубени, съобщава Би Би Си..

Най-сериозни поражения са регистрирани в Одеска и Киевска област. В Киевска област, според данни на местната администрация, няма пострадали, нито щети по критична инфраструктура, но в Бучанския район са били повредени шест частни къщи, четири автомобила, три стопански постройки и три гаража. Избухнал е и пожар на строителна площадка, а също така са били засегнати сгради в крайградски комплекс.

В Одеса, вечерта на 21 април, дронове са поразили гражданска инфраструктура, включително жилищни сгради и учебно заведение. По информация на спасителните служби и прокуратурата трима души са пострадали.

В Днепропетровска област атаката е засегнала административна сграда и три частни имота в прифронтовия град Никопол, но няма пострадали.

На фона на ескалацията, украинският президент Володимир Зеленски повтори призива си към Русия за въздържане от удари поне по гражданска инфраструктура. Той заяви, че Киев е готов за диалог как това да бъде постигнато, като определи прекратяването на ударите с ракети и дронове като "най-простия и надежден път". Изявлението дойде след обявеното от руския президент Владимир Путин "великденско примирие".

Путин не обещава край на ударите по гражданска инфраструктура

Путин не обещава край на ударите по гражданска инфраструктура

Великденското примирие трябва да бъде анализирано, заяви той