Русия и Индия обсъдиха перспективи за военнотехническо сътрудничество, включително за съвместно производство на модерни оръжия. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров след среща с индийския си колега Субрахманям Джайшанкар, съобщава ТАСС.
Лавров посочи, че двамата са обсъдили взаимодействието в сектора на ядрената енергетика и изтъкна сътрудничеството между Русия и Индия в космическия сектор.
"Отдаваме голямо значение на изследването на космоса в области като сателитна навигация, космическа наука и пилотирани програми", отбеляза руският първи дипломат.
По негови думи сътрудничеството на двете страни на международните платформи е било оценено високо.
"Подчертахме важността на активните преговори за сключване на споразумения за зони за свободна търговия между Евразийския икономически съюз и Индия. Ние взаимно оценяваме взаимодействието между Русия и Индия на световната сцена, включително в рамките на ООН и други многостранни платформи, като БРИКС, ШОС, Г-20", заключи Лавров.
От своя страна индийският министър на външните работи заяви, че неговата страна, като третият по големина потребител на петрол и газ в света, трябва да търси "достъпни ресурси", поради което има нужда и желае да поддържа отношенията си с Русия.
"Обсъдихме естественото сближаване на интересите между Индия и Русия. Ние всъщност помагаме за стабилизирането на световната икономика. В тези времена на нестабилност това, което правим, е нещо много добро. Ние ще продължим," подчерта той след срещата и добави, че двете страни имат "изключително стабилни, изпитани във времето отношения".
projekt
на 08.11.2022 в 15:11:47 #1И ква стана тя. Индия и Китай пазаруват евтини суровини. Европа пазарува скъпи суровини от САЩ, нищо че сме партньори. После що нямало производство в Европа. Ами как да има като цените на суровините са значително по скъпи за Европа. Чудя се САЩ кое мрази повече - Русия или Европа. От санкциите до тук, най големия губещ е Европа. Украйна изгуби територии. Русия изгуби само няколко стотин милиарда долара блокирани пари но пък се сдоби с нова територия, която едва ли ще върне. даже с новите цени на газа и нефта може да се окаже че икономически е спечелила повече отколкото е изгубила