Русия и Китай откриха нов трансграничен мост в Далечния изток, който се надяват още повече да засили търговията, тъй като Москва се отблъсква от широките западни санкции, наложени заради действията й в Украйна, информира Ал-Джазира.
Мостът, свързващ руския град Благовещенск с китайския град Хейхе през река Амур, известен в Китай като Хейлундзян, е дълъг около 1 километър и струва 19 милиарда рубли (342 милиона долара).
На фона на фойерверки, товарни камиони от двата края преминаха по двулентовия мост, украсен със знамена в цветовете на двете страни, показва видеозапис от откриването.
Руските власти заявиха, че мостът ще сближи Москва и Пекин, като засили търговията, след като обявиха партньорство без ограничения през февруари, малко преди президентът Владимир Путин да изпрати войските си в Украйна.
"В днешния разделен свят мостът Благовещенск-Хейхе между Русия и Китай носи специално символично значение", каза Юрий Трутнев, представителят на Кремъл в Далечния изток на Русия.
Китай иска да задълбочи практическото сътрудничество с Русия във всички области, каза при откриването китайският вицепремиер Ху Чунхуа.
Министърът на транспорта на Русия Виталий Савелиев каза, че мостът ще помогне за увеличаване на двустранната годишна търговия до повече от един милион тона стоки.
Мостът се строи от 2016 г. и беше завършен през май 2020 г., но отварянето му беше забавено поради трансграничните ограничения на COVID-19, съобщи BTS-MOST, фирмата, която изгражда моста от руска страна.
Товарният трафик по моста ще съкрати разстоянието за пътуване на китайски стоки до Западна Русия с 1500 км.
Превозните средства, пресичащи моста, трябва да плащат пътна такса от 8700 рубли (150 долара), цена, която се очаква да спадне, тъй като таксите за пътни такси започнат да компенсират разходите за строителство.
Русия заяви през април, че очаква стоковите потоци с Китай да нараснат и търговията с Пекин да достигне 200 милиарда долара до 2024 г.
Китай е основен купувач на руски природни ресурси и селскостопански продукти.
friend
на 10.06.2022 в 21:09:53 #3Русия няма пари. Парите са осигурени от Китай, но това е нормално, доколкото мостът ще си остане само китайски в скоро време. По него ще премине суровина в посока Китай и промишлени стоки в посока РФ, до момента в който Китай ще стане собственик на територията-източник на суровината. Доказателствата са островите по Амур, за които се води война (специална операция) през 1968г.
ISIS
на 10.06.2022 в 20:37:12 #2Облекчиха преминаването на китайските танкове. Още една стъка на Путлер на предаде руската зема на китай. немците и франсетата трябва да се заямислят и да помогнат на Украйнците първи да стигнат Москва и да отрежат китайците до урал
linkaln
на 10.06.2022 в 19:49:58 #1От финландсата граница чак до Виетнам две държави с територия на 5 континента като включиш Индия и осталите то малкия Запад а още по малка Америка мисли с икономически санкции да разруши 99% от света явно бъркат Руската империя с малка македония или град държавата София