Русия поставя специален акцент върху засилването на сътрудничеството във формата БРИКС за борба с тероризма и екстремизма. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров на министерската среща на БРИКС в Ню Делхи, съобщава ТАСС.

"Като се има предвид сложният характер на заплахите за международната стабилност, ние обръщаме специално внимание на засилването на сътрудничеството във формата БРИКС за борба с тероризма и екстремизма, корупцията, трафика на наркотици и осигуряване на сигурност при използването на информационни и комуникационни технологии", каза той на втората пленарна сесия "20 години БРИКС: Съвместни усилия за устойчивост, иновации, сътрудничество и балансирано развитие".

Спорове между Иран и ОАЕ помрачиха срещата на външните министри на БРИКС

Спорове между Иран и ОАЕ помрачиха срещата на външните министри на БРИКС

Абас Арагчи обвини ОАЕ, че са участвали в агресията срещу страната му

Лавров отбеляза, че подобна съвместна работа е особено актуална в контекст, в който редица държави използват тези въпроси "като претекст за икономически, политически и военен натиск върху неудобни правителства".

Припомняме, че спорове между Иран и ОАЕ помрачиха срещата на външните министри на БРИКС.

Иранският външен министър Абас Арагчи обвини Обединените арабски емирства в пряко участие във военни операции срещу Иран.

Напрежението между Техеран и Абу Даби се засили ден след като ОАЕ отрекоха твърдение на Бенямин Нетаняху, че е посетил страната от Персийския залив по време на войната с Иран. Тогава Арагчи предупреди, че "онези, които си сътрудничат с Израел за насаждане на разделение, ще понесат отговорност".

"Не назовах ОАЕ в изявлението си на БРИКС в името на единството. Но истината е, че ОАЕ участваха пряко в агресията срещу моята страна. Когато атаките започнаха, те дори не ги осъдиха", заяви Арагчи според иранските медии в отговор на коментари на представителя на Емирствата.

Иранските медии не уточняват какво точно е казал представителят на ОАЕ.

Иран иска помощ от БРИКС срещу САЩ и Израел

Иран иска помощ от БРИКС срещу САЩ и Израел

Разширеният формат увеличи противоречията в групата

Ирански медии отбелязаха, че различията могат да попречат на участниците в срещата на външните министри на БРИКС да приемат обща заключителна декларация. Заместник-външният министър на Иран Казем Гарибабади заяви, че заради присъствието на ОАЕ има "проблеми и напрежение" в преговорите.