Русия може да придобие решаваща роля в бъдещето на иранската ядрена програма, тъй като Москва се разглежда като възможна дестинация за иранския високообогатен уран и като арбитър при евентуално нарушаване на евентуално ново споразумение между Техеран и Вашингтон, пише The Guardian.

Преговорите между САЩ и Иран, проведени непряко в събота в Рим с посредничеството на Оман, отбелязаха значителен напредък според американски официални лица. Технически разговори ще се проведат тази седмица в Женева, а следващият уикенд се планира нова дипломатическа среща на високо равнище в Оман.

Специалният пратеник на президента Доналд Тръмп, Стив Уиткоф, настоява сделката да бъде финализирана в рамките на 60 дни. Той обаче вероятно ще срещне съпротива от иранския външен министър Абас Арагчи, който подчертава ниското доверие и техническата сложност на преговорите.

Основните спорове са около съдбата на иранските запаси от уран и гаранциите в случай на евентуално американско оттегляне от сделката. САЩ настояват запасите да бъдат унищожени или прехвърлени в трета страна като Русия, докато Иран иска да ги запази. Иран също заплашва с последици, ако САЩ нарушат ангажиментите си.

Нетаняху: Сделката с Иран ще проработи само ако ядрените съоръжения бъдат взривени

Нетаняху: Сделката с Иран ще проработи само ако ядрените съоръжения бъдат взривени

Ако това не се случи и Иран просто протака преговорите, тогава "вариантът е военен"

Уиткоф предизвика объркване с изказвания в социалните мрежи, които се възприеха като призив за пълно демонтиране на иранската програма. В Рим обаче дал да се разбере, че тези изказвания са били вътрешнополитически, като Иран получил уверение, че такава цел не е официална позиция на САЩ.

Техеран търси обвързващи гаранции - като ратификация от Конгреса на САЩ или финансова компенсация при нарушение. Един от предложените механизми е Русия да върне урана на Иран при неизпълнение от страна на САЩ.

Анализатори отбелязват, че подобна роля би утвърдила Русия като централен играч в бъдещите отношения между САЩ и Иран, измествайки Германия, Франция и Великобритания - настоящите гаранти на споразумението от 2015 г. САЩ и Иран не изглеждат склонни да ангажират ООН по същество.

Позицията на Техеран се подсилва и от посещението на саудитския министър на отбраната в Иран за среща с аятолах Али Хаменей - сигнал за регионална подкрепа срещу евентуална американо-израелска атака.

Иран и САЩ възложиха на експерти да изготвят рамка за ядрена сделка

Иран и САЩ възложиха на експерти да изготвят рамка за ядрена сделка

Външният министър Абас Аракчи преговаря почти четири часа в Рим с пратеника на Тръмп за Близкия изток, Стив Уиткоф