Русия няма да започне да печата пари, за да подпомага икономическия си растеж и няма да позволи популизмът да диктува какъв да е бюджетът. Това пише руският премиер Дмитрий Медведев в статия за в. "Росийская газета".

Премиерът обещава кабинетът да спазва бюджетна дисциплина, но така, че да се мисли за социалните нужди и сигурността. Не можем да позволим популизъм, особено в бюджета, подчертава Медведев. 

Икономически съветници, близки до Кремъл, призоваха правителството да увеличи разходите, за да помогне на икономиката да излезе от рецесия.

На това Медведев отговаря, че Русия няма да поеме по този път - да пусне печатарските преси и да дебалансираме икономика, защото "това са мерки с катастрофални последици".

"Ако в бюджета няма достатъчно пари, няма да ги печатаме, за да покриваме недостигащите ни доходи. Всички разбират, че емитирането на необезпечени пари е просто производство на хартия, което ще пришпори инфлацията, ще обезцени доходите на хората, заплатите, пенсиите", подчертава руският премиер. 

Бюджетният дефицит за 2016 г., първоначално прогнозиран да е в размер на 3 процента от БВП, сега се очаква да се увеличи до 3,2 на сто. Министерството на финансите иска да го намали с един процентен пункт през следващите години.

Медведев пише, че няма основания да се очаква, че проблемите на икономическото развитие ще се решават главно за сметка на държавните средства.

Той изтъква, че въпреки геополитическите условия Русия ще върви към все по-голямо икономическо отваряне и нарича "неприемливи" призивите за връщане към строгото регулиране на икономиката, към образците на централизирано планиране.
"Именно строгостта на съветския модел доведе до неговия крах в условията на съвременното (постиндустриалното) общество", пише руският премиер.