Русия е разработила списъци с цели за потенциални удари срещу Япония и Южна Корея, включително атомни електроцентрали и друга гражданска инфраструктура, сочат секретни военни документи от 2013-2014 г., прегледани от Financial Times.

Документите са извлечени от кеш с 29 секретни руски военни досиета, до голяма степен фокусирани върху обучението на офицери за потенциален конфликт на източната граница на страната от 2008-14 г. и все още смятани за релевантни за руската стратегия. 

Те описват планове за атака на 160 стратегически обекта - от мостове и фабрики до командни бункери и енергийни съоръжения. Целта е да се възпрепятства прегрупирането на войски в случай на конфликт.

Освен това, руските военни анализи се фокусират върху уязвимостите на източния фланг на страната при евентуална война с НАТО, посочвайки опасения за намеса от САЩ и техните азиатски съюзници.

Данните подчертават ролята на Азия в глобалната стратегия на руския президент Владимир Путин, която включва засилено сътрудничество с Китай и Северна Корея. През последната година Москва нае севернокорейски войници за фронтовата линия в Украйна, като в замяна предостави икономическа и военна помощ на Пхенян.

"Азия и Европа са неразривно свързани в глобалния конфликт", отбеляза експертът по сигурност Уилям Алберк, добавяйки, че Западните съюзници в Азия играят критична роля в руските стратегии.

САЩ имат значителни сили, събрани в Южна Корея и Япония. След пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. и двете страни се присъединиха към водената от Вашингтон коалиция за контрол на износа, за да окажат натиск върху военната машина на Кремъл.

Алберк каза, че документите показват как Русия възприема заплахата от съюзниците на Запада в Азия, за които Кремъл се опасява, че ще овладеят или ще позволят водена от САЩ атака срещу нейните военни сили в региона, включително ракетни бригади.

"В ситуация, в която Русия щеше да атакува Естония изневиделица, те ще трябва да нанесат удари по американските сили и помощници в Япония и Корея", каза той.

Първите 82 обекта в списъка с мишени на Русия са с военен характер, като централните и регионалните командни щабове на въоръжените сили на Япония и Южна Корея, радарни инсталации, въздушни бази и военноморски инсталации.

Останалите са граждански инфраструктурни обекти, включително пътни и железопътни тунели в Япония, като тунела Канмон, свързващ островите Хоншу и Кюшу. Енергийната инфраструктура също е приоритет: списъкът включва 13 електроцентрали, като ядрени комплекси в Токай, както и рафинерии за гориво.

В Южна Корея основните цивилни цели са мостове, но списъкът включва и индустриални обекти като стоманодобивните заводи в Поханг и химическите заводи в Пусан.

Голяма част от презентацията се отнася до това как би могъл да се развие хипотетичен удар с помощта на неядрен бараж от Kh-101. Избраният пример е Окуширитоу, японска радарна база на хълмист крайбрежен остров. Един слайд, обсъждащ такава атака, е илюстриран с анимиран gif на голяма експлозия.

Русия и Япония не са подписвали мирен договор след Втората световна война заради спора за Курилските острови, окупирани от СССР през 1945 г. Този дългогодишен конфликт допълнително усложнява отношенията.

Експерти като Мичито Цуруока от Университета Кейо предупреждават за "хоризонтална ескалация", при която конфликт в Европа може внезапно да се пренесе в Азия, оставяйки Токио с малко време за реакция.

Втората презентация за Япония и Южна Корея предлага рядка представа за навика на Русия редовно да изследва въздушната отбрана на своите съседи.

Докладът обобщава мисията на двойка тежки бомбардировачи Ту-95, изпратени да тестват противовъздушната отбрана на Япония и Южна Корея на 24 февруари 2014 г. Операцията съвпадна с анексирането на Крим от Русия и съвместното американско-корейско военно учение Foal Eagle 2014 г.

Руските бомбардировачи, според досието, са напуснали базата на командването на авиацията за далечни разстояния в Украинка в руския Далечен изток за 17-часова обиколка около Южна Корея и Япония, за да запишат отговорите.

Отбелязва се, че е имало 18 прехващания с участието на 39 самолета. Най-дългата среща беше 70-минутен ескорт от чифт японски F4 Phantoms, които според руските пилоти "не бяха въоръжени". Само седем от прехващанията са били от изтребители, носещи ракети въздух-въздух.

Маршрутът почти съвпада с този, извървян от два морски патрулни самолета Ту-142 по-рано тази година, когато заобиколиха Япония по време на стратегически учения в Тихия океан през септември, включително полет над спорната зона близо до Курилите.

Ишиба вижда нужда от укрепване на съюза между Япония и САЩ

Ишиба вижда нужда от укрепване на съюза между Япония и САЩ

Той настоява за среща с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп възможно най-скоро.