Русия, Съединените щати и Китай опитват да убедят талибанските бунтовници в Афганистан да проведат разговори с афганистански политици и цивилни граждани - важна стъпка в процеса, насочен към прекратяване на войната в Афганистан., съобщава "Ройтерс".
Представители на трите страни ще се срещнат в Москва, надявайки се да ускорят темповете на преговорите с талибаните, дни след разпадането на среща, чиято цел е бе да събере съперничещите си афганистанци.
Специалният представител на САЩ за помирение в Афганистан, Залмай Халилзад, който проведе няколко кръга преки преговори с талибанските служители в Катар, ще присъства на срещата в Москва.
"В това пътуване работя за изграждане на международна подкрепа за мирния процес в Афганистан и за придвижване на афганистанските партии към диалог и преговори", коментира Халилзад.
Халилзад е постигнал известен напредък в преговорите с талибаните, по-специално в две основни области: искането на талибаните за изтегляне на САЩ и други чуждестранни сили и искане на САЩ от талибаните да гарантират, че Афганистан няма да бъде използван като база за нападения.
Други два основни въпроса в процеса са прекратяване на огъня и разговори между конкурентните афганистански фракции.
Талибаните отдавна отказват да разговарят с американското афганистанско правителство, като го денонсират като чуждестранна "марионетка". Талибаните обявиха началото на годишната си пролетна офанзива този месец.
Двама дипломати в Кабул заявиха, че се надяват, че срещата в Москва би могла да засили международния натиск, за да се гарантира, че бойците ще се срещнат с други представители на Афганистан.
"Китай и Русия могат да окажат натиск върху талибаните да се срещнат скоро с афганистански представители", заяви западен дипломат, пожелал анонимност.
Миналата седмица талибаните възразиха срещу делегацията на афганистански политици и на гражданското общество от 250-членна делегация, което доведе до отмяната на планираната среща в Катар, насочена към подготовката на междуафганските преговори.
В афганистанската делегация бяха включени някои държавни служители, които присъстваха в лично качество. Талибаните осмяха делегацията, като я сравниха със "сватбено тържество".
През последните месеци Русия проведе преки преговори с талибански представители и някои афганистански политици, които се противопоставиха на президента на Афганистан Ашраф Гани.
Американски официални лица по-рано нарекоха руските усилия - опит да се "обърка" мирния процес по инициатива на САЩ.