Русия изгражда нова електропреносна инфраструктура, която според доклад на организацията Greenpeace и информация, публикувана от The New York Times, има за цел да свърже Запорожката атомна електроцентрала (ЗАЕЦ) с енергийната мрежа на Руската федерация.

Според сателитни снимки, анализирани от Greenpeace, през последните три месеца Москва е построила около 80 километра високоволтови електропроводи между окупираните градове Мариупол и Бердянск по крайбрежието на Азовско море. Новата линия води до електроподстанция в района на Мариупол, която е свързана с комплекс от трасета, достигащи до ЗАЕЦ — централата, намираща се на около 220 км на запад от Мариупол.

Анализаторът на Greenpeace Шон Бърни заявява, че това е първото съществено физическо доказателство за намеренията на Москва да рестартира работата на атомната централа и да използва произведената електроенергия в своя полза. Възможен сценарий е интегрирането на ЗАЕЦ в електропреносната мрежа на Ростовска област в Русия.

Ако бъде осъществен, този план би представлявал първия в историята случай на използване на ядрен обект, превзет по време на военен конфликт, за нуждите на държавата окупатор, отбелязва The New York Times.

Запорожката АЕЦ — най-голямата в Европа — се намира под руски контрол от март 2022 г., когато войските на Москва превзеха и близкия град Енергодар. Централата неколкократно е била обект на тревога от страна на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), която предупреждава за рискове от ядрен инцидент на фона на военни действия около нея.

МААЕ остава притеснена от ситуацията около Запорожката АЕЦ

МААЕ остава притеснена от ситуацията около Запорожката АЕЦ

Няма данни за щети по сградата, но ударите в района са почти всекидневни

САЩ са обсъждали с украинските власти възможността да получат контрол над ЗАЕЦ като част от евентуално мирно споразумение, но Киев категорично е отказал, настоявайки, че съоръжението трябва да бъде върнато под украински суверенитет.

Украйна твърди, че руските действия около централата представляват ядрена заплаха и форма на "ядрен тероризъм". Руски представители отричат обвиненията, настоявайки, че охраняват съоръжението и гарантират безопасността му.

Според Greenpeace, евентуалното пренасочване на енергията от ЗАЕЦ към Русия ще има сериозни геополитически и правни последици. Такова действие би нарушило международни конвенции, регулиращи мирното използване на ядрената енергия, и би създало прецедент за бъдещи конфликти.

В доклада на организацията се отбелязва още, че строителството на ЛЕП (линии за електропредаване) се извършва под засилена охрана и без никакви признаци за възстановяване на нормалната експлоатация на АЕЦ под надзора на международни институции.

Украинската страна засега не е направила официален коментар по последния доклад на Greenpeace. В същото време Европейският съюз и МААЕ следят с тревога ситуацията и нееднократно са настоявали за демилитаризация на зоната около ЗАЕЦ.

Възможността Русия да използва атомна централа, превзета чрез военна сила, като инструмент за политически и енергиен натиск, може да засили призивите за нова регулация на международното ядрено право, особено в контекста на военни конфликти.

Засега остава неясно кога и дали новата електрическа инфраструктура ще бъде въведена в експлоатация и как ще реагират международните институции в случай на реална интеграция на ЗАЕЦ в руската енергийна система.

Кремъл няма да предаде Запорожката АЕЦ в ръцете на Тръмп

Кремъл няма да предаде Запорожката АЕЦ в ръцете на Тръмп

ЕС не е склонен да отмени санкциите срещу Русия