Присъствието на "руски специалисти" във Венецуела се ръководи от споразумение за военно-техническо сътрудничество между двете страни, съобщи руското външно министерство, цитирано от "Ройтерс".
Говорителят на външното министерство Мария Захарова заяви, че експерти от Русия са пристигнали във Венецуела в строго съответствие с конституцията на републиката.
Споразумение между страните е подписано през май 2001 г. и е с необходимите процедури за ратификация и в двете държави, съобщава ТАСС.
Два руски самолета се приземиха в столицата Венецуела в събота с руски официален представител на отбраната и близо 100 военнослужещи. "Ел комерсио" съобщи, че самолети Ан-124 и Ил-62 с руски военнослужещи и 35 тона товари са пристигнали на 23 март в международното летище Симон Боливар в Каракас.
Камарата на представителите на САЩ гласува единодушно в подкрепа на законопроект, според който американските власти ще се борят срещу влиянието на Русия във Венецуела.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео призова Русия да "прекрати неконструктивното си поведение" с подкрепата за президента на Венецуела Николас Мадуро.
Пристигането на два руски самолета с военнослужещи и товари във Венецуела е първата стъпка към появата на руски военни бази на територията на Боливарската република, коментира Умберто Калдерон Берти, който е представител на лидера на опозицията във Венецуела Хуан Гуайдо в Колумбия.
"Не мислете, че руските самолети са пристигнали само за известно време. Както преди три или четири години, Русия продължава да настоява за военни бази във Венецуела, на първо място бази за подводници", обяснява той.
Според представителя на Гуайдо, интересите на Русия са различни от китайските. "Китай е заинтересован от запазване на търговските отношения и доставката на венецуелски петрол. Интересите на Русия се определят от геополитиката", коментира той.
hmmm
на 26.03.2019 в 23:47:46 #6руснаците и дипломатически смачкаха наглите янки: Захарова е обърнала внимание и на факта, че високопоставени представители на администрацията на САЩ, които не успяха да сменят законната власт във Венецуела, в това число и благодарение на твърдата позиция на Русия в защита на международната право, са заявили, че не е приемливо "враждебни чужди държави да се намесват в работите на Западното полукълбо“. "Така нагледно се отразява отношението на Вашингтон към Венецуела и всички латиноамерикански държави, на които фактически се отказва правото на суверенитет ", констатира официалният представител на МВнР на РФ. Според нея, като подновяват разговора за актуалността на доктрината Монро, вашингтонските политици продължават да смятат Латинска Америка като зона на своите изключителни интереси. "Не е напълно ясно какво тогава правят САЩ в Източното полукълбо ", пита Захарова
hmmm
на 26.03.2019 в 23:42:53 #5Москва взаимодейства с Каракас в строго съответствие с конституцията на Боливарската република и при пълно уважение на нейните законодателни норми. Фактът, че руски специалисти се намират на територията на Венецуела е регулиран от споразумение между правителствата на РФ и Венецуела за ВТС, подписано през май 2001 година и своевременно преминало през необходимите ратификационни процедури и в двете държави. Не е нужно Народното събрание на Венецуела да одобрява допълнителни мерки за развитие на двустранното ВТС, тъй като те се предприемат в рамките на споменатото споразумение.
friend
на 26.03.2019 в 21:37:36 #4Гнусар както и Асад не допускаше преди да му пратят армии от резачи на глави... ------------------------- 1. Руска база в Сирия има много отдавна. Самата Сирия беше руска база, защото Хафиз Асад беше дошъл на власт с помощта на Русия. Това е все едно да кажеш, че СССР не са имали съветска база в България, ав същото време цяла България беше съветска база. Цялата българска войска беше под руско командване. 2. Резачите на глави бяха обучени, въоръжавани и поддържани от Руснаците. Повечето с чеченци и от мюсюлманските републики, но обучении изпратени от Русия.
ISIS
на 26.03.2019 в 21:35:26 #3Точно и ясно казано от Кастело относно русия и "партнерите" и: "...военщина, авторитаризъм, безотговорност, корупция, битова и духова нищета и безпътие"
Кастело Белведере
на 26.03.2019 в 20:14:06 #2Русия, поголовно изгонена от Европа търси държави, където да се разположи и разпространи пагубното си влияние. Естествено само там, където вирее диктатура я приемат. Само там може да предложи своята запаазена марка за износ: наципутинизъм, тоест: слаба централизирана енергоконсумираща и замърсяваща икономика, военщина, авторитаризъм, безотговорност, корупция, битова и духова нищета и безпътие.
Хирам
на 26.03.2019 в 19:50:19 #1във Венесуела разбраха, че наличието на руски бази дава единствената възможност за защита от светкавична американска инвазия и превръщането на страната в бойно поле, на което ще умре поне половината народ. Справки няма да давам, всички са наясно какво стана с Ирак Сирия Либия Йемен Сърбия и тн които не съумяха да привлекат интереса на руснаците да ги защитят. Единствена Сирия устоя на зверската атака от западния свят и милионите му брадати платени ислямистки орки. Естествено с цената на огромни загуби, но поне има надежда за възстановяване на териториалния си интегритет в някакви рамки и връщане на поне част от населението към нормален живот. това не може да се каже за Ирак Либия и Йемен, които прекратиха съществуването си като държави. Ако