Около 55 хил. мигранти, които не са отговаряли на условията или им е било отказано убежище, са напуснали доброволно Германия между януари и ноември 2016 г., съобщава "Ройтерс".

За сравнение, през 2015 г. общият брой на доброволно напусналите мигранти е бил малко повече от 20 хил. души.

Германия затегна позицията си относно имиграцията през последните месеци, което беше продиктувано от опасения за сигурността и интеграцията, след като страната прие повече от 1,1 млн. мигранти от Близкия изток, Африка и др. места от началото на 2015 г. насам.

През миналата седмица тунизиец, на когото Германия е отказала убежище и който се е бил врекъл във вярност на терористичната групировка ДАЕШ ("Ислямска държава"), изби 12 души, след като заби камион в коледен базар в Берлин, което предизвика нова вълна от критики към имиграционната политика на канцлера Ангела Меркел.

Вестник "Зюддойче цайтунг" цитира правителствени данни, показващи броя на мигрантите, които са се завърнали по родните си места през първите 11 месеца на годината. Повечето са се завърнали в Албания, Сърбия, Ирак, Косово, Афганистан и Иран. Онези, които напускат, получават еднократна помощ в размер на до 3 хил. евро.

Служители от германските служби за сигурност преди това са уточнили за "Ройтерс", че броят на депортираните след като молбите им за убежище са били отхвърлени е нараснал е нараснал до почти 23 800 души от януари до ноември, което е ръст спрямо 20 900 мигранти през цялата 2015 г.

Налице е също така увеличаване на броя на бежанците, върнати на границите. Полицията е върнала обратно 19 720 бежанци и мигранти през първите 11 месеца на тази година, в сравнение с 8 913 през цялата 2015 г. Повечето са били от Афганистан, Сирия, Ирак и Нигерия. Те са били регистрирани в други страни от ЕС.

Докато обществената подкрепа за нейната политика в полза на бежанците намалява преди парламентарните избори през септември догодина, Меркел заяви, че било жизнено важно да бъдат съсредоточени ресурси към онези, които бягат от война, а в същото време да запази обществена подкрепа чрез депортиране на чужденци в страните, където те няма да бъдат преследвани.