Съдът на остров Лесбос отхвърли в петък обвиненията срещу група хуманитарни работници и доброволци, които са участвали в операции за спасяване на мигранти, постановявайки на процедурни основания делото да се върне на прокуратурата за преразглеждане, пише гръцкият вестник "Катимерини".
Случаят, в който 24 души - 17 чужденци и седем гърци, бяха обвинени за работата им с мигранти, новопристигнали на Лесбос, предизвика широка критика от правозащитни организации. Подсъдимите твърдят, че не са правили нищо повече от това да са помагали на хора, чийто живот е бил в опасност.
"Процеси като този са дълбоко обезпокоителни, защото криминализират животоспасяващия труд и създават опасен прецедент", заяви Службата на ООН по правата на човека преди съдебното решение в петък. "Това вече наистина имаше смразяващ ефект, като защитниците на правата на човека и хуманитарните организации бяха принудени да спрат работата си в Гърция и други страни от ЕС."
Сред изправените пред съда е известната сирийска правозащитничка Сара Мардини, бежанка и състезателка по плуване, чиято сестра Юсра Мардини беше част от отбора на бежанците по плуване на Олимпийските игри през 2016 г. и 2021 г. Историята на сестрите беше заснета във филм на Netflix.
Мардини, която не присъства на изслушването в петък, и нейният колега доброволец Шон Биндер, който е с ирландско-германски произход и присъства на процеса, прекараха повече от три месеца в затвора в Лесбос след ареста им през 2018 г. по обвинения в престъпление, включително шпионаж, фалшифициране и незаконно използване на радиочестоти.
В петък съдът прие възраженията на защитниците, че прокуратурата не е спазила надлежната процедура при повдигане на обвиненията. Защитата успешно се аргументира, че документите на обвинението не са преведени за чуждестранните обвиняеми и че обвиненията в шпионаж са неясни.
Съдът отхвърли обвиненията за използването на радиочестоти, тъй като законът, по който са повдигнати е отменен.
По същество решението означава, че делото за престъпление се е сринало, тъй като петгодишният давностен срок по обвиненията в шпионаж и фалшифициране изтича в началото на февруари и е малко вероятно прокуратурата да има достатъчно време да преразгледа случая.
Мардини и Биндер обаче все още са разследвани за престъпления, за които не са им повдигнати обвинения.
"Днешното решение предлага на властите нова възможност да сложат край на това изпитание и да поправят собствените си неправомерни действия, като оттеглят всички обвинения, включително по-сериозните обвинения в престъпления, пред които те все още са изправени", каза Нилс Муйжниекс, директор на Европейския регионален офис на Amnesty International.