Саддам Хюсеин подценил американската военна стратегия при втората иракска кампания.
Това съобщава телевизионната компания CBS в анонса си към интервюто с агента на ФБР Джордж Пиро, разпитвал Саддам, което ще бъде излъчено в утрешното предаване "60 минути".
Той заявява, че Саддам му е казал, че първоначално е оценил погрешно намеренията на Джордж Буш, като мислел, че САЩ ще предприемат действия, аналогични на атаките от 1998 година, които се състояха в 4-дневни въздушни удари.
Той ги беше преживял, и беше готов да поеме подобен тип нападение, твърди Пиро.
Пиро е американец от ливански произход и е едва от петдесетината агенти на ФБР, говорещи арабски.
Той остава единственият човек, който разпитва бившия иракски лидер, малко след залавянето му през януари 2004 година в околностите на Тикрит.
След като разбира колко упорит е Саддам, агентът изгражда единствената стратегия, която според него ще разкрие истината.
Той се представил за високопоставен американски администратор, който отговаря лично пред президента Буш, и се опитал да спечели доверието на Хюсеин по време на поредица от дълги разговори, съобщава CBS.
Пиро казва още, че се е опитвал да спечели влияние пред Саддам, като той единствен му доставя основни неща, като хартия, за да пише стиховете си и тоалетни принадлежности.
По думите му, дори когато е станало ясно, че нахлуването на САЩ в Ирак не може да се предотврати, Саддам продължил да си създава имидж на силна фигура, тъй като се опасявал от нахлуване от страна на Иран.
За него било жизнено важно да го възприемат както и преди като силния, непокорен Саддам, защото мислел, че може да предотврати война с Иран.
Стратегията на Хюсеин била да нареди на генералите си да удържат американските сили в продължение на две седмици.
След това трябвало да започне "секретна война", с което трябвало да се заемат партизаните от иракската съпротива.
Саддам се хвалел как е успял да избегне въздушните удали на коалиционните сили и да се укрива няколко месеца след падането на Багдад.
"Това, което искаше наистина да ни покаже, беше как е успявал да ни надхитри. Той ми разказа как се е дегизирал, как е пътувал", казва Пиро в интервюто.
В продължение на няколко разговора Саддам разказал на агента, че нахлуването в Кувейт през 1990 година е било мотивирано от личното оскърбление, което емирът на страната му бил нанесъл.
Според Саддам истинската причина за тази война била, че той изпратил в Кувейт своя външен министър, за да се срещне с емир ал-Сабах и да разрешат проблем на отношенията между двете страни.
Емирът казал на министъра, че няма да спре да прави това, което прави, докато не превърне всяка иракска жена в проститутка за 10 долара. Това било капката, която преляла чашата на търпението на Саддам, твърди Пиро.
null
на 27.01.2008 в 14:22:32 #6raylight
на 27.01.2008 в 13:14:32 #5raylight
на 27.01.2008 в 13:13:53 #4XML
на 27.01.2008 в 01:08:33 #3minimi
на 26.01.2008 в 23:02:33 #2miriam
на 26.01.2008 в 21:55:55 #1