САЩ и Китай подписаха в петък обновено споразумение за научно сътрудничество, съобщи Държавният департамент на САЩ. Новият договор включва "засилени мерки за национална сигурност", въпреки критиките от страна на републиканците, които настояваха решението да бъде оставено на новата администрация на Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, предава "Ройтерс".
Споразумението, известно като Договор за наука и технологии между САЩ и Китай (STA), съществува от 1979 г. и се подновява на всеки пет години. През последните 45 години то е създало рамка за сътрудничество в различни научни области, включително обмен на данни за наблюдение на земетресения, климатични условия и болести като грипа.
След като договорът изтече по-рано тази година, администрацията на Байдън предоговори значително по-ограничен вариант, който изключва критични и нововъзникващи технологии, важни за конкурентните отношения между двете страни.
"При преговорите през последната година държахме на първо място националната сигурност на САЩ", заяви високопоставен представител на Държавния департамент.
Новите разпоредби включват засилени мерки за защита на изследователите и взаимна прозрачност на данните; механизъм за разрешаване на спорове при нарушение на условията; клауза за прекратяване на договора, ако не се постигне съгласие по спорове.
Републиканците в Конгреса, начело с Джон Муленаар, изразиха сериозни опасения относно споразумението. В писмо до държавния секретар Антъни Блинкън те призоваха за незабавно спиране на усилията за подновяване на договора. Според тях Китай може да използва договора за укрепване на военните си способности.
"Това подновяване в последните дни на настоящата администрация е опит да се ограничат действията на следващата администрация и да се откаже възможността за преговори за по-добри условия за американския народ", се казва в писмото.
Китайското посолство във Вашингтон все още не е коментирало новото споразумение, но Пекин дълго време настояваше за неговото подновяване.
Американски анализатори, които подкрепят договора, посочват, че той предоставя достъп до ключови научни данни, от които САЩ могат да се възползват. Въпреки това те признават, че Китай често не спазва условията за обмен на информация и прозрачност.
Държавният департамент потвърди, че въпреки краткия период на прекъсване тази година, сътрудничеството по рамката на договора е продължило без сериозни прекъсвания.