Преговорите между САЩ и Русия в Рияд завършиха с няколко ключови договорености, сред които създаването на механизъм за консултации, възстановяване на дипломатическото присъствие и работа за устойчиво мирно споразумение в Украйна. Прессекретарят на Държавния департамент на САЩ Тами Брюс заяви, че президентът Доналд Тръмп е единственият световен лидер, който може да накара Русия и Украйна да прекратят военните действия, цитира думите й Би Би Си.
Според нея САЩ и Русия са се съгласили да създадат специални екипи на високо ниво, които да работят за възможно най-скорошно приключване на войната в Украйна. Тези усилия ще бъдат насочени към постигане на "устойчив, дълготраен и приемлив за всички страни мир".
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио подчерта, че всяка страна, включително Русия, Украйна и Европа, трябва да бъде съгласна с мирното споразумение, като ЕС "трябва да бъде включен в процеса в даден момент". Той също така заяви, че Москва е готова да се включи в сериозен мирен процес.
В допълнение към дискусиите за Украйна, САЩ и Русия са се договорили да възстановят предишната численост на служителите в своите посолства в Москва и Вашингтон, съобщи Рубио, цитиран от "Асошиейтед прес".
Високопоставени представители на САЩ заявиха във вторник, че всички страни ще трябва да направят отстъпки, за да се сложи край на тригодишната война в Украйна.
Третият важен аспект на договореностите е подготовката за бъдещо сътрудничество по въпроси, свързани с геополитически интереси и икономически перспективи. Двете страни ще проучат инвестиционните възможности, които могат да възникнат след успешното приключване на конфликта в Украйна.
Според Брюс, Вашингтон и Москва ще продължат работа за осигуряване на навременно и продуктивно развитие на процеса. Тя подчерта, че въпреки липсата на конкретно споразумение за незабавно спиране на военните действия, днешните разговори бележат началото на "структуриран диалог", който може да доведе до значителен напредък.
В Рияд руският външен министър Сергей Лавров също обобщи резултатите от преговорите между делегациите на САЩ и Русия.
Според него руската делегация се е съгласила с държавния секретар Марко Рубио, че е важно страните "да се ръководят от националните си интереси". Важно е да се "регулират тези отношения", ако интересите на държавите не съвпадат, и "да не се провокира" военна ескалация.
"Мисля, че разговорът ще бъде много полезен", каза Лавров. "Не само се слушахме, но и се чувахме". "Американската страна разбра по-добре нашата позиция", казва той.
Ръководителят на руското външно министерство посочи като първа задача осигуряването на възможно най-скорошно одобрение на посланиците на двете страни. Той също така призова за "премахване на пречките", които администрацията на Байдън, по думите му, е поставила пред дипломатическата дейност, "затруднявайки сериозно" работата на руското и американското посолства.
Втората задача е "украинското направление". Американската страна ще обяви кой ще представлява Вашингтон на тази среща, каза Лавров. Според него "веднага след като разберем името", "ще посочим наш участник в нашия процес".
Третото споразумение е да създаде условия "след разрешаването на кризата в Украйна" за възобновяване на сътрудничеството между Русия и Съединените щати "в пълен обем", включително по "геополитически проблеми" в различни части на света.
Лавров коментира и съобщенията, че САЩ и Русия уж са разработили триетапен план за прекратяване на войната (това съобщи в социалната мрежа X журналист на Fox News , цитирайки източници и евродепутата Сергей Лагодински), който включва прекратяване на огъня, избори в Украйна и едва след това мирно споразумение.
Руският външен министър каза, че не е виждал такъв план, но е видял доклади за план, който специалният пратеник на САЩ за Русия и Украйна Кийт Келог уж е представил на Полша. Този план, според него, е наречен фалшив от американската делегация в Рияд.
Първият ден от преговорите между САЩ и Русия завърши без съществено сближаване на позициите, съобщиха ТАСС и Би Би Си, цитирайки руския президентски съветник Юрий Ушаков.
Според Ушаков разговорите са били "много сериозни" и са обхванали всички ключови теми, но различията между двете страни остават.
Един от основните въпроси, свързани с дипломатическите контакти между Москва и Вашингтон, е евентуалната среща между президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп.
Според Ушаков обаче все още е трудно да се определи конкретна дата за подобна среща, а провеждането ѝ следващата седмица е малко вероятно. Той подчерта, че е необходима допълнителна интензивна работа, за да се подготви подобна среща на високо равнище.
Въпреки липсата на конкретен напредък, руският президентски съветник определи първия ден като конструктивен, отбелязвайки, че всички важни въпроси са били повдигнати.
"Не е лошо", коментира Ушаков, добавяйки, че дискусиите ще продължат в следващите дни.
Преговорите в Рияд се провеждат в момент на нарастващо напрежение заради видимата промяна в позицията на САЩ след идването на власт на президента Доналд Тръмп, като основните теми включват конфликта в Украйна, стратегическата стабилност и възможността за нормализиране на руско-американските отношения.
Украйна вече обяви, че мирно споразумение не може да бъде подписано от нейно име, след като Киев не е бил поканен на срещата.
Преговорите в Рияд започват в момент, в който европейските лидери проведоха спешна среща в Париж, за да договорят обща стратегия. Според "Ройтерс", Европа е била напълно изненадана от стремежа на Тръмп към незабавни преговори за Украйна, което е довело до нуждата от координиране на позициите в последния момент.
Френският президент Емануел Макрон след срещата на върха на европейските лидери за Украйна в Париж, която се проведе вчера вечерта, е разговарял и с американския лидер, и с украинския лидер, съответно Доналд Тръмп и Володимир Зеленски. По-рано Володимир Зеленски съобщи за разговор с Макрон в социалните мрежи.
bravebg
на 18.02.2025 в 18:52:23 #3ЕС "трябва да бъде включен в процеса в даден момент". -----
Разбира се, след като се договорят големите, договорките трябва да се сведат до знанието на марионетките
oxoo
на 18.02.2025 в 17:11:55 #2Интереса клати феса,само глупавите европейски"лидери"не го разбраха и върнаха с години назад,комфорта в който се чустваха европейците,и кой спечели от цялата им простотия.....?!
ВълкСчадъР
на 18.02.2025 в 16:28:50 #1-----> геополитически интереси и икономически перспективи. <----- Демек - ще има Арктически поток в който разия ще изнася газ за САЩ
А санкциите остават защото те помагат на руската икономика