САЩ и Обединеното кралство са извършили четири въздушни удара срещу международното летище Ал Худейда в западен Йемен. Това съобщава Анадолската агенция, като цитира изявление на йеменските бунтовници хуси от сряда.
"Агресията между САЩ и Обединеното кралство се възобновява срещу международното летище Ал Худейда с четвърти въздушен удар", каза каналът Ал-Масира, свързан с хусите, в Telegram.
Не се предоставят подробности за резултатите от ударите и няма изявление от американска или британска страна.
По-рано в сряда каналът отбеляза, че "агресията между САЩ и Обединеното кралство е била насочена към международното летище Ал Худейда с три въздушни удара", без да предоставя подробности.
Летището е на юг на западния бряг на Йемен и разполага с 3-километрова писта.
Преди войната между правителството и хусите преди девет години летището осигуряваше вътрешни и международни полети, но в момента не функционира поради последиците от конфликта.
Хусите заявиха в понеделник, че САЩ и Обединеното кралство са нанесли 13 въздушни удара срещу провинция Ал Худейда.
Ал Худейда е една от най-важните йеменски провинции с международно летище и три жизненоважни пристанища, в допълнение към притежаването на дълга крайбрежна ивица.
Йеменските хуси се насочват към товарни кораби в Червено море, притежавани или управлявани от израелски компании или транспортиращи стоки до и от Израел в знак на солидарност с Ивицата Газа, която е подложена на израелска атака от 7 октомври.
Хусите твърдят, че техните атаки имат за цел да окажат натиск върху Израел да спре смъртоносните си атаки срещу Ивицата Газа, които убиха около 31 300 палестинци и раниха над 73 000 други след трансграничната офанзива на 7 октомври 2023 г. на палестинската групировка "Хамас", която уби около 1200 хората.
САЩ и Обединеното кралство започнаха въздушни удари от 12 януари срещу цели на хусите в Йемен като отмъщение за атаките на групировката, като хусите обявиха, че смятат всички американски и британски кораби за военни цели.
Червено море е един от най-често използваните морски пътища в света за доставки на петрол и горива, а атаките срещу корабоплаването прекъснаха търговията, пораждайки страхове от нов пристъп на инфлация и прекъсване на веригата за доставки.