САЩ са оказвали поддръжка на опозиционните движения в Египет през последните няколко години, пише електронното издание Нюз.Ру.

Благодарение на това представители на египетската опозиция са могли да се подготвят за свалянето на президента Хосни Мубарак. Според западната преса обаче САЩ се интересуват не от демокрацията в страната, а от нефта, съдбата на Израел и терористичната заплаха.

В депешите на американските дипломати от Кайро, публикувани в сайта WikiLeaks, се съобщава за египетски дисидент от движението „Шести април", който е пътувал с помощта на американското посолство в САЩ, където е участвал в Алианс на младежките движения. В рамките на срещите си той е разговарял с представители на други подобни движения, както и с представители на американската администрация, които се интересуват от планове за демократични промени в Египет.

Според твърденията на  египетския опозиционер египетското правителство никога няма да предприеме значителни реформи и затова египтяните трябва за заменят съществуващия режим с парламентарна демокрация.

Според негови сведения някои опозиционни партии и движения са приели неписан план за преход към демокрация през 2011 година при поддръжка на армията и полицията.  Опозиционният активист обаче обвинява САЩ, че те не излизат открито срещу режима на Мубарак, а това става за него добра поддръжка. Така според този египетски представител САЩШ става съучастник в престъпленията на Мубарак.

Според публикуваната депеша американските дипломати нямат информация за подобен план на опозиционните партии, а евентуалния такъв определят като нереалистичен. Според публикуваните телеграми на американските дипломати другите опозиционни партии и неправителствени организации се стремят към реални промени, макар и да са песимисти за успеха си.

Представителят на „Шести април" се опитал да убеди американските политици в необходимостта САЩ да окаже давление в Египет да се проведат важни реформи, като е заплашил, че ще разкрие информация за предполагаеми офшорни банкови сметки на членове на египетското правителство, като се е надявал, че САЩ ще замразят тези сметки.

Въпреки че САЩ отричат да са разкрили името на този активист, при завръщането си в Египет той е бил арестуван и презентацията му е била иззета.

В своя публикация „Вашингтон пост" посочва, че проблемът за демокрацията и свободното слово никога не е била приоритетна за Америка. Нея я интересуват нефта, Израел и борбата с тероризма. В резултат на това сега египетската върхушка представлява богат и добре въоръжен елит, а низините са представени от фанатично и добре организирано движение на ислямските фундаменталисти. Между тези два полюса се намира голямата и неорганизирана група от хора, които никога не са участвали в политиката, страдат от корупция, глупави закони и подозрителни чиновници.

Западните издания смятат, че революцията вече не може да бъде спряна и Мубарак ще се откаже от властта, но въпросът е как ще се развият събитията след това.  Според египетски политолози на власт няма да успее да се задържи и бившият шеф на МААЕ Мохамед ел-Барадей, тъй като няма опит в управлението на страната. Опасенията са, че вълната от ненавист към Мубарак може да доведе на власт ислямисткото движение „Мюсюлмански братя". Ако това се случи, това ще доведе до влошаване на отношенията с Израел, което ще наложи нова реорганизация на израелската армия, защото Израел ще загуби единствения си съюзник в региона.