Пускането в експлоатация с руска помощ на първата в Иран атомна електроцентрала показва, че Техеран няма нужда да разполага с капацитет за обогатяване на уран и отново поставя на дневен ред въпроса за искреността на иранците.

Това съобщи говорителят на Белия дом Робърт Гибс, цитиран от АФП.

В коментар за предстоящото стартиране на АЕЦ "Бушехр" Гибс заяви, че Русия ще предоставя ядрено гориво за централата и ще приема отработеното, което показва, че няма причина Техеран да притежава капацитет за обогатяване на уран.

Вчера руската компания за атомна енергия "Росатом" съобщи, че физическия пуск на АЕЦ "Бушехр" е планиран за 21 август.

През миналата година ирански и руски ядрени учени извършиха пробно пускане на атомната електроцентрала в южния ирански град Бушехр.

Изграждането на АЕЦ в Бушехр беше започнато през 70-те години на миналия век от германската корпорация Siemens, а през 1997 г. строежът беше продължен от руската компания "Атомстройекспорт".

Атомстройекспорт на няколко пъти отлага датата на завършване на строежа на АЕЦ Бушер, оправдавайки се с технически затруднения.

През месец март Владимир Путин заяви, че електроцентралата ще бъде пусната в действие през лятото на тази година.

Припомняме, Русия е водещ партньор на Иран за технологии и гориво за ядрената енергетика, но отношенията между двете страни охладняха, след като Русия подкрепи санкциите на ООН.

Вчера Руската федерация започва доставянето на атомно гориво за първата иранска АЕЦ.