САЩ се надяват, че Русия и Украйна ще проведат преговори в Истанбул следващата седмица, заяви говорителката на Белия дом Каролин Ливит.

"Надяваме се, че Русия и Украйна ще проведат преки разговори следващата седмица в Истанбул. Вярваме, че тази среща ще се състои. Това е срещата, за която призовава президентът на САЩ Доналд Тръмп - среща между двете страни и пряк диалог", каза тя пред репортери на брифинг.

Тя каза, че Тръмп многократно е казвал, публично и частно, на лидерите на Русия и Украйна, че конфликтът "трябва да бъде решен на масата за преговори, а не на бойното поле".

Тя добави, че Белият дом ще предупреди обществеността, ако Тръмп реши да изпрати свой представител на преговорите.

Лавров и Рубио обсъдиха мира в Украйна

Лавров и Рубио обсъдиха мира в Украйна

След като Тръмп критикува остро Кремъл за нежеланието да преговаря

Ден по-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Русия е готова да предостави украинските преговарящи и да обсъди своя меморандум с условията за уреждане на конфликта по време на преките преговори на 2 юни в Истанбул.