Корупцията в китайската армия може да е попречила на напредъка й към целите за 2027 г. за военна модернизация, заяви Пентагонът в годишния си доклад за армията на Пекин, цитиран от "Ройтерс".
От миналата година китайската армия е подложена на мащабна антикорупционна чистка и миналия месец министерството на отбраната заяви, че високопоставен военен служител е бил отстранен от длъжност и е разследван за "сериозни нарушения на дисциплината".
В широкообхватния доклад на Пентагона се казва, че между юли и декември 2023 г. най-малко 15 високопоставени китайски военни офицери и ръководители на отбранителната индустрия са били отстранени от постовете си.
"През 2023 г. китайската армия претърпя нова вълна от разследвания, свързани с корупция, и отстраняване на висши ръководители, което може да е попречило на напредъка й към заявените цели за модернизация за 2027 г.", се казва в доклада, използвайки акроним за Народна освободителна армия (PLA).
Американски служители, включително ръководителят на Централното разузнавателно управление, казаха, че китайският президент Си Дзинпин е наредил на армията си да бъде готова да извърши инвазия в Тайван до 2027 г.
Официалните цели за модернизация на Китай за 2027 г. включват ускоряване на интегрирането на разузнаване, механизация и други инструменти, като същевременно се ускори скоростта на модернизация на военните теории, персонала, оръжията и оборудването, каза Пентагонът.
Китайското външно министерство определи доклада като "безотговорен" и го нарече извинение от страна на САЩ да поддържат военната си хегемония.
"Докладът на САЩ, подобно на предишни подобни доклади, игнорира факти, пълен е с пристрастия", каза говорителят на министерството Лин Джиан на брифинг в четвъртък, като призова САЩ да спрат да публикуват подобни доклади, а вместо това да предприемат практически действия за поддържане на стабилността на военните отношения между САЩ и Китай.