Американските енергийни служби преразглеждат рисковете, свързани с китайски устройства, използвани масово в соларната и възобновяема енергийна инфраструктура, след като в някои от тях са били открити необяснени комуникационни модули, които не са описани в техническата документация. Това разкриха пред "Ройтерс" двама запознати източници, пожелали анонимност.
Откритите устройства се намират в соларни инвертори и батерии, произведени от китайски доставчици, и създават допълнителни комуникационни канали, които могат да заобикалят защитните стени, използвани от американски комунални дружества. Това потенциално би могло да позволи отдалечено изключване или промяна на настройките на цели енергийни системи, което според експерти би имало катастрофални последици за мрежите — включително повреди, сривове и мащабни прекъсвания на електрозахранването.
"Това означава, че съществува вграден механизъм за физическо унищожаване на електрическата мрежа", казва един от източниците.
Макар че китайското посолство във Вашингтон отхвърли обвиненията като "опит за демонизиране на технологичните успехи на Китай", опасенията в САЩ се задълбочават. Министерството на енергетиката потвърди, че провежда текущ анализ на риска и настоя за по-голяма прозрачност в списъка на компонентите, включени в устройствата, доставяни на американския пазар.
Най-големият световен доставчик на инвертори е Huawei, която държи близо 30% от световния пазар. Въпреки че компанията напусна американския пазар през 2019 г. след въвеждането на санкции, нейните продукти продължават да доминират в Европа и Азия. Европейски разработчици като германската 1Komma5 вече избягват използването на инвертори от Huawei поради съмнения за рискове за сигурността. Според данни на Европейския соларен производствен съвет, над 200 гигавата от соларния капацитет в Европа използва инвертори, произведени в Китай — еквивалент на над 200 ядрени електроцентрали.
В рамките на разследванията са били открити недокументирани комуникационни радиа и SIM модули не само в инвертори, но и в батерии от няколко китайски доставчици, което още повече повишава нивото на тревога.
Някои американски компании вече предприемат действия. Florida Power & Light, най-големият енергиен доставчик във Флорида, се стреми да минимизира използването на китайски инвертори, като търси алтернативи от други държави.
Законодателни инициативи също следват. През февруари бе внесен законопроект в Сената на САЩ, който цели забрана за покупки на батерии от определени китайски компании от Министерството на вътрешната сигурност, считано от 2027 г. Сред тях са CATL, BYD, Envision Energy, EVE Energy, Hithium и Gotion High-tech.
В други държави също се вземат мерки. Литва вече забрани отдалечен достъп до соларни и вятърни инсталации с китайски компоненти над 100 киловата, а Естония предупреждава за риск от изнудване при запазване на китайско оборудване в стратегически инфраструктури.
Докато телекомуникациите и микрочиповете вече са предмет на сериозни регулации в Запада, енергийният сектор изостава — особено в домакинствата, където множество инсталации с китайски компоненти остават извън обсега на строгите правила, въпреки ключовото си значение за мрежовата стабилност.
"Ако контролирате достатъчно голям брой домашни соларни инвертори и ги манипулирате едновременно, това може да доведе до продължителна и масова дестабилизация на мрежата", заяви Ури Садот, директор по киберсигурност в израелската компания SolarEdge.
Западните правителства и НАТО предупреждават, че китайският технологичен отпечатък в енергетиката може да се окаже Ахилесова пета, ако не се предприемат координирани и стратегически действия за ограничаване на зависимостите.
rosstrollnadzor
на 14.05.2025 в 21:58:24 #1Хех ... а добър ден !! И това е не само в батериите и инверторите !! А навсякъде !! И форумните копейкопоклонници-чайнофффили квичат и се въргалят за поднебесните шитове !!