Китай е инвестирал 6,8 трилиона юана (940 милиарда долара) в чиста енергия през 2024 г., доближавайки се до глобалните инвестиции от 1,12 трилиона долара в изкопаеми горива, според нов анализ на базираната в Обединеното кралство изследователска организация Carbon Brief, цитиран от "Ройтерс".
Това се случва въпреки забавянето на растежа на китайските инвестиции в чиста енергия до 7% от 40% през 2023 г. на фона на свръхкапацитет. Повече от половината от тези инвестиции идват от процъфтяващата китайска индустрия за електрически превозни средства, батерии и слънчева енергия.
Приносът на сектора към БВП на Китай е нараснал до 10% през 2024 г. спрямо 9% през 2023 г., според изследването на Carbon Brief, проведено от анализатори в базирания в Хелзинки Център за изследване на енергията и чистия въздух (CREA).
Чистата енергия нарасна три пъти по-бързо от китайската икономика, но нейният принос към икономическия растеж на Китай спадна до 26% от БВП на Китай миналата година срещу 40% през 2023 г. , тъй като растежът на икономиката на чистата енергия се охлади.
По-слабият принос към растежа на БВП също се дължи на дефлацията и падащите цени на оборудването за възобновяема енергия като слънчева енергия и батерии - въпреки че по-ниските цени спомогнаха за насърчаване на приемането на възобновяеми източници, се казва в доклада.
Процъфтяващата китайска индустрия за електрически превозни средства (EV) допринесе с най-голям дял от БВП, с 3 трилиона юана БВП от производство на EV и хибриди и 1,4 трилиона юана от инвестиции във фабрики. Инфраструктурата за зареждане допринесе с още 122 милиарда юана.
Слънчевата енергия е следващият най-голям принос към БВП с 2,8 трилиона юана, като 1 трилион от тях са свързани с инвестиции в проекти за производство на електроенергия. Инвестициите в производството на слънчева енергия допринесоха със 779 милиарда юана за БВП, падайки под производството на електроенергия, тъй като цените на слънчевите панели в Китай достигнаха най-ниските си нива за всички времена. Износът на компоненти и производството на електроенергия възлизат съответно на още 607 милиарда и 386 милиарда юана.
Изследователите очакват растежът на инвестициите в чиста енергия да продължи бързо до 2025 г., последната година от текущия петгодишен план.
Но те предупредиха, че са необходими по-амбициозни цели за следващия план през 2026-2030 г., за да се поддържат настоящите нива на разгръщане на чиста енергия.