САЩ проведоха експеримент с високо експлозивно вещество на ядрен полигон в Невада часове след като Русия отмени забраната за тестване на атомни оръжия.
Тестът от сряда използва химикали и радиоизотопи за "валидиране на нови прогнозни модели на експлозия", които могат да помогнат за засичане на атомни взривове в други страни, съобщи Bloomberg, цитирайки Министерството на енергетиката.
"Тези експерименти подпомагат усилията ни за разработване на нова технология в подкрепа на целите на САЩ за неразпространяване на ядрени оръжия", каза в изявление Кори Хиндерщайн, заместник-администратор по неразпространението на ядрени оръжия в Националната администрация за ядрена сигурност. "Те ще помогнат за намаляване на глобалните ядрени заплахи чрез подобряване на откриването на подземни ядрени експлозивни тестове.
Тестът на САЩ идва на фона на обявеното намерение на руските депутати да отменят ратификацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити.
Договорът, приет през 1996 г., забранява всички ядрени експлозии навсякъде по света, въпреки че никога не е влизал напълно в сила. Освен САЩ, той все още не е ратифициран от Китай, Индия, Пакистан, Северна Корея, Израел, Иран и Египет.
Американски служители казаха, че е необходима повече прозрачност, защото докато САЩ и Русия не тестват бойни глави, те провеждат така наречените подкритични експерименти - експлозии, които проверяват дизайна на оръжията без количеството атомен материал, необходимо за поддържане на верижна реакция, се казва в доклад на Bloomberg.
Има широко разпространени опасения, че Русия може да възобнови ядрените опити, за да се опита да обезсърчи Запада, който продължава да подкрепя Украйна . Руският президент Владимир Путин каза, че докато някои експерти са говорили за необходимостта от извършване на ядрени опити, той все още не е формирал мнение по въпроса.
Заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков каза миналата седмица, че Москва ще продължи да спазва забраната и ще възобнови ядрените опити само ако Вашингтон го направи преди това.