Вашингтон е изпратил ясни сигнали към европейските си съюзници, че очаква те да продължат да купуват американско оръжие, въпреки плановете на Европейския съюз да ограничи участието на американски производители в отбранителни търгове. Това съобщава "Ройтерс", позовавайки се на пет източника, запознати с темата.

Призивите от страна на САЩ идват в момент, когато Европейската комисия подготвя нова стратегия за засилване на военната индустрия на континента. Планът, наречен ReArm Europe, включва възможност за отпускане на 150 милиарда евро под формата на заеми за съвместни европейски отбранителни проекти. Част от мерките предвиждат ограничаване на достъпа на компании извън ЕС - включително американски и британски - до финансирането по програмата.

Южна Европа трябва да харчи повече за отбрана, предупреждава Литва

Южна Европа трябва да харчи повече за отбрана, предупреждава Литва

Време е да станем сериозни, казва външният министър Кестутис Будрис

На 25 март държавният секретар на САЩ Марко Рубио е заявил на външните министри на Литва, Латвия и Естония, че Вашингтон гледа негативно на евентуално изключване на американски компании от европейските оръжейни търгове. Според двама от източниците, Рубио е подчертал, че подобно изключване би било възприето като нежелателно от САЩ.

Рубио планира да постави темата и тази седмица в Брюксел по време на срещата на външните министри на НАТО. Висш служител на Държавния департамент потвърди, че това е "ключов въпрос", който Рубио ще продължи да повдига.

Говорител на Държавния департамент добави, че президентът Доналд Тръмп приветства усилията на Европа да засили своите отбранителни способности, но предупреди срещу изграждането на бариери, които изключват американските производители от европейски проекти. "Трансатлантическото индустриално сътрудничество прави Алианса по-силен", се казва в позицията.

Зад кулисите обаче се усеща напрежение. Призивите на Тръмп Европа да увеличи военните си разходи и да поеме повече отговорност за сигурността си влизат в противоречие с икономическата цел на администрацията му - да отвори повече чужди пазари за американската оръжейна индустрия.

Няколко източника отбелязват, че натискът от страна на САЩ се е засилил през последните седмици, след като ЕС започна по-решително да търси отбранителна автономия. "Те са недоволни от предложението ReArm и факта, че САЩ са изключени", казва високопоставен европейски дипломат.

Писториус: ЕС се нуждае от съвместен подход към обществените поръчки за отбрана

Писториус: ЕС се нуждае от съвместен подход към обществените поръчки за отбрана

Той подчерта, че континентът не може да си позволи да губи време в ненужна бюрокрация