САЩ са конфискували ирански петрол на гръцки танкер край бреговете на Южна Африка през последните дни в операция по прилагане на санкциите, са съобщили три различни източника, а дни по-късно Иран конфискува друг натоварен с петрол танкер като ответна мярка, според компания за морска сигурност, цитирана от гръцкия вестник "Катимерини".
Корабът се управлява от базираната в Гърция "Емпайър Навигейшън".
Докато петролните пазари остават нестабилни, изземването на товара е последната ескалация между Вашингтон и Техеран след години на санкционен натиск от страна на САЩ заради ядрената програма на Иран. Иран не признава санкциите, а износът му на петрол расте.
Компанията за морска сигурност "Амбри" каза, че конфискацията от САЩ е извършена най-малко пет дни преди действието на Иран в четвъртък. " "Амбри" оцени изземването в Персийския залив като отговор на действията на САЩ", се казва в съобщение до клиентите.
"И двата танкера са с размер "Суецмакс" (което означава най-големият възможен танкер, който може да премине през Суецкия канал -бел.ред.) . Иран и преди е отговарял с подобни реципрочни мерки след конфискациите на ирански петролен товар.
Източниците, запознати с въпроса, които отказват да бъдат идентифицирани са заявили, че Вашингтон е поел контрола върху петролния товар на борда на танкера "Суец Раян", плаващ под флага на Маршаловите острови, след като САЩ са си осигурили по-ранна съдебна заповед. Последната отчетена позиция на танкера е била близо до Южна Африка на 22 април, показват данните от проследяването на кораба.
Базираният в Гърция мениджър на кораба, "Емпайър Навигейшън", и Министерството на правосъдието на САЩ не са отговорили незабавно на исканията за коментар от агенция Ройтерс.
Военноморските сили на САЩ съобщиха, че Иран е задържал танкер, плаващ под флага на Маршаловите острови в Оманския залив в четвъртък - последното изземване или нападение от страна на Техеран срещу търговски кораби в чувствителние води на Персийския залив.
Иранската държавна телевизия съобщи в петък, че танкерът е игнорирал радиообажданията в продължение на осем часа след сблъсък с иранска лодка, при което няколко души от екипажа са били ранени и трима души са в неизвестност. ", каза заместник-командващият иранския флот контраадмирал Мостафа Таджодини пред телевизионния оператор.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш е бил наясно със случилото се в Оманския залив и е потвърдил подкрепата си за международното морско право, каза говорител на ООН в петък.
Миналата година САЩ се опитаха да конфискуват товар от ирански петрол близо до Гърция, в отговор на което Техеран задържа два гръцки танкера в Персийския залив. Върховният съд на Гърция нареди товарът да бъде върнат в Иран. По-късно двата гръцки танкера бяха освободени.
В стъпка, която вероятно ще изостри напрежението, 12 американски сенатори в четвъртък призоваха президента Джо Байдън да премахне препятствията на политиката на Министерството на финансите, които не позволяват на Министерството на вътрешната сигурност да конфискува доставките на ирански петрол повече от година.
През 2020 г. Вашингтон конфискува четири товара иранско гориво на борда на чужди кораби, пътуващи за Венецуела, и ги прехвърли с помощта на неразкрити чуждестранни партньори на два други кораба, които след това отплаваха за САЩ.
yzi26391
на 30.04.2023 в 09:49:11 #11chafeto, и ти не блестиш с особен интелект. То тоя статут изтича от 180 г. и още не е изтекъл. Ти си чакай, имаш време.
stiliyan-bilchev
на 30.04.2023 в 07:19:36 #10Както и да го погледнеш си е чиста кражба, даже с благословията на ООН и Гутиерес. Странно ми е как ООН се връзва на такива игрички. Хипотетично Русия обявява санкции да кажем срещу Полша и започне да конфискува полски камиони. ООН дали ще подкрепи? Или Китай санкционира Тайван и конфискува тай -кораби? Някой може ли да ми каже какво ще стане. На всички трябва да стане ясно, че краварите живеят от война и грабителство. Тази конфискация си е държавно каперство
chafeto
на 29.04.2023 в 23:59:34 #9ВълкСчадъР Извън всички останали мозъчни галимации, намалаването на добива автоматично вдига цените. Така, че това за по-малкото приходи... Видя как доставките на газ за Европа рязко намаляха, а каква свръхпечалба реализриа "Газпром". И то преди потоците да започнат да бъдат пренасочвани към Азия. Затова не леж на тая кълка.
ВълкСчадъР
на 29.04.2023 в 23:39:41 #8chafeto То точно си е ! И какво се получава тук ? СА намаляват добива за да вдигнат цените, РуZZия обаче барабар с Иран и до някъде Венецуела продават на " черно " и евтино с което подбиват цените и затова цените продължават да падат Следователно СА като произвеждат по малко , продават по малко и доходите им са по малки На преебаните Честито Иран и РуZZия да продължават така да подбиват цените, дано правят така и с храните, и може да му стана фен на Путлер
chafeto
на 29.04.2023 в 23:24:39 #7DonaldDuck Ега ти гамените! Налагат си режима и по моретата... ************************************* А, изтича им и на тях "мандатът", това е ясно. Лошото е, че в опита си да спасят едно така или иначе обречено статукво, може да направят още доста бели.
chafeto
на 29.04.2023 в 23:20:47 #6ВълкСчадъР САЩ не трябва много много да натискат Иран за петрола ! Нека си продават на черния пазар , така барабар с Ватенкастан подбиват цените и печелившия са потребителите ****************************************************************** Това би било гениална стратегия. Особено откакто саудитците им покзават среден пръст
chafeto
на 29.04.2023 в 23:18:13 #5През 2020 г. Вашингтон конфискува четири товара иранско гориво на борда на чужди кораби, пътуващи за Венецуела, и ги прехвърли с помощта на неразкрити чуждестранни партньори на два други кораба, които след това отплаваха за САЩ ________________________________________________ Паразитизмът е съществен елемент от констуктивното устройство на САЩ.
yzi26391
на 29.04.2023 в 22:42:35 #4Емилчо, емилчооооо, тъп си беше, тъп че си останеп до края моето дете.
emil-penev
на 29.04.2023 в 19:58:12 #3halo ако България иска да създаде собствени изтребители или подводници, сигурен ли си че ще ни оставят да си правим каквото искаме.100% ще ни турят санкции и на нас.Защо САЩ трябва да определят кой какво да произвежда или продава.Преди войната в Украйна,които купи руски оръжия и набързо санкции.Значи всички да купуват от тях скъпо и да продават на тях евтино
halo
на 29.04.2023 в 18:48:01 #2ГДХуй, Иран е под санкции.
ВълкСчадъР
на 29.04.2023 в 15:07:57 #1САЩ не трябва много много да натискат Иран за петрола ! Нека си продават на черния пазар , така барабар с Ватенкастан подбиват цените и печелившия са потребителите