Американските сили са убили висш лидер на "Ислямска държава" при въздушен удар в северозападна Сирия, извършен миналата седмица, съобщи Централното командване на САЩ, цитирано от "Ройтерс".

Според американските военни ударът е бил нанесен в петък и е довел до смъртта на Али Хюсеин ал-Улейви. В изявление, публикувано в X, Централното командване посочи, че операцията е част от "продължаващите усилия на САЩ за разбиване и елиминиране на терористи, които се стремят да атакуват американци в чужбина или в родината на САЩ".

"Ислямска държава" обяви нов етап от дейността си в Сирия, насочен срещу правителството на президента Ахмед ал-Шараа. От февруари насам групировката е извършила серия от нападения в страната.

Миналата година правителството на Шараа се присъедини към водената от САЩ международна коалиция за борба с "Ислямска държава", която продължава операциите си срещу екстремистката организация.

В събота групировката пое отговорност за нападение край град Манбидж в североизточната част на сирийската провинция Алепо.

"Ислямска държава" контролираше над една четвърт от територията на Сирия в пика на влиянието си по време на гражданската война преди около десетилетие. По-късно тя беше лишена от териториалния си контрол вследствие на настъплението на водената от САЩ коалиция и други противници на организацията.

"Ислямска държава" пое отговорност за нападение в сирийска провинция Алепо

"Ислямска държава" пое отговорност за нападение в сирийска провинция Алепо

Сирийското министерство на отбраната съобщи, че при атаката са загинали двама войници