Министерството на търговията на САЩ удари няколко китайски компании с ограничения за износ, позовавайки се на причини във връзка с националната сигурност, включително това, което Вашингтон казва, че е тяхна роля в потискането на китайските уйгури или подпомагането на военните на Китай, информира "Ройтерс".
Високопоставен служител на американската администрацията обяви по-рано през деня, че Министерството на търговията и Министерството на финансите ще обявят серия от действия днес, удряйки китайски компании, които администрацията на Джо Байдън обвинява, че използват биотехнологии и следене, за да нарушават правата на човека.
Китайското посолство във Вашингтон не е отговорило на искане за коментар.
Ходът на САЩ последва американска инвестиционна забрана, наложена миналата седмица на китайската компания за разпознаване на лица SenseTime, и може да влоши и без това нестабилните отношения между Пекин и Вашингтон.
Позовавайки се на ролята им в предполагаемото потисничество от страна на китайското правителство срещу етническите уйгури, Министерството на търговията добави Китайската академия на военномедицинските науки и нейните 11 изследователски института към своя списък с компании и институции, ограничавайки достъпа до износ.
Ведомството добави също HMN International, преди Huawei Marine, както и Jiangsu Hengtong Marine Cable Systems, Jiangsu Hengtong OpticElectric, Shanghai Aoshi Control Technology Co., Ltd. и Zhongtian Technology Submarine Cable към списъка за предполагаемо придобиване или опит за придобиване на технология от САЩ за подпомагане на модернизирането на Народноосвободителната армия.
Експерти на ООН и правозащитни организации изчисляват, че повече от 1 млн. души, главно уйгури и членове на други мюсюлмански малцинства, са били задържани през последните години в обширна система от лагери в западната китайска област Синцзян.
Китай отрича нарушения на права в Синцзян.
Така нареченият списък със субекти се превърна в инструмент за Вашингтон в технологичната вражда между САЩ и Китай от администрацията на Доналд Тръмп насам. Доставчиците на компании, които са били включени в списъка, трябва да искат специален лиценз от Министерството на търговията за доставка на стоки до ударената компания. Исканията за лиценз се сблъскват с тежък стандарт за преглед.
"Тези (днешните) действия идват в по-широкия контекст на усилията на администрацията да се справи със злоупотребата с технологии за следене и в много случаи, както с КНР, за упражняване на широкомащабен репресивен социален контрол", отбеляза високопоставеният служител пред репортери, имайки предвид Китайската народна република.
Ограниченията вероятно ще внесат допълнително недоверие в и без това разклатените отношения между САЩ и Китай, въпреки опитите на президента Джо Байдън на виртуална среща през ноември с китайския държавен глава Си Цзинпин да установи "предпазни релси", за да предотврати плъзгането на двете суперсили към конфликт.
Пекин и Вашингтон се сблъскват по широк набор от въпроси, включително критиките на САЩ към разширяващия се ядрен арсенал на Китай и решението на администрацията на Байдън този месец служители на правителството на САЩ да бойкотират Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. заради нарушения на правата.
Вашингтон обвинява Китай в геноцид срещу мюсюлманското малцинство в Синцзян.
Освен Китай, Министерството на търговията също предприе действия срещу организации от Грузия, Малайзия и Турция за предполагаемо "отклоняване или опит за пренасочване на американски стоки към военните програми на Иран".