Китай е пред завършване на проектите си за изграждане на плаващи ядрени електроцентрали, които биха могли да захранват военни съоръжения в спорните територии в Южнокитайско море - перспектива, която би подкопала регионалната сигурност и стабилност. За това предупреди адмирал Джон Акилино, който оглавява Индо-тихоокеанското командване на САЩ, съобщи в. "Вашингтон пост".
"Планираното от Китай използване на плаващи ядрени електроцентрали може да има потенциални последици за всички държави в региона", обясни адмиралът.
Събеседникът на изданието от Държавния департамент обяснява: опасенията са, че колкото по-близо е Китай до разполагането на плаващи ядрени електроцентрали, толкова по-бързо може да ги използва, за да заплашва Съединените щати.
Той припомни "дългогодишните териториални и морски спорове в района" и отбеляза, че остават и въпроси, свързани с "прилагането на съществуващите споразумения за ядрена сигурност, които все още не са решени". Според оценката на Вашингтон Пекин все още е на няколко години от разгръщането на своите проекти.
През 2010 г. Китай започна да проектира плаващи ядрени реактори; шест години по-късно официалният вестник на правителството Global Times обяви разполагането на 20 реактора в Южнокитайско море, които да подпомагат търговията, проучването на нефт и обезсоляването на морска вода.
В същата статия се споменават и военните приложения на плаващите ядрени електроцентрали, като се посочва, че всеки остров и риф в Южнокитайско море, сдвоен с плаваща ядрена платформа, би бил сравним с "самолетоносач с ядрена мощност , оборудван с бойни самолети и ракетни системи", надхвърляйки военния потенциал на САЩ в региона.
Първоначално Китай планираше да пусне първата си плаваща ядрена електроцентрала през 2021 г., но пускането беше отложено поради установени проблеми и опасения за безопасността от страна на регулаторните органи.
Досега в света има само една плаваща АЕЦ - в Русия -"Академик Ломоносов". Тя започна работа през декември 2019 г. Тя е оборудвана с два реакторни блока КЛТ-40С, които могат да доставят електроенергия на селище с население от около 100 000 души.
От "Росенергоатом" описват целите на плаващата АЕЦ като заместване на излезлите от експлоатация мощности на АЕЦ "Билибино", която работи от 1974 г., и на Чаунската ТЕЦ, която е на повече от 70 години, както и осигуряване на енергия за основните минни компании, разположени в Западна Чукотка в енергийния център Чаун-Билибино.
ICO
на 03.05.2024 в 15:19:39 #2Имаш технологии и пари строиш ядрени електроцентрали, кеф ти плаващи, кеф ти на бързи нуетрони, кеф ти преработвеш ядрено гориво и го правиш на ново. САЩ не могат да достроят една ядрена електроцентрала вече 40г........ФАКТ. Франция също са толково зле, че дори не смогват да поддържат съществуващите си ядрени електроцентрали. ДА плаващите електроцентрали са опасни за американското влияние. Ако случайно в дадена страна се появи "демократично" подпомогнато от САЩ правителство.........то руската централата може да отплува.........и край с тока и икономиката.
NaskoZashtoto
на 03.05.2024 в 13:13:37 #1Те виждат заплахи навсякъде, дори там, където управляват техни марионетки.