Скорошни сателитни изображения показват големи разширения в две ключови ирански съоръжения за балистични ракети, предаде "Ройтерс".
Според двама американски изследователи целта е да се увеличи производството на ракети. Това заключение е потвърдено от трима високопоставени ирански служители.
Разширяването на обектите следва сделка от октомври 2022 г., в която Иран се съгласи да предостави ракети на Русия, на която й трябват заради войната срещу Украйна. Техеран също така доставя ракети на йеменските бунтовници хуси и ливанската милиция Хизбула, и двете членове на подкрепяната от Иран "Оста на съпротивата" срещу Израел, според американски служители.
Изображенията, направени от комерсиалната сателитна фирма Planet Labs на военната база Modarres през март и комплекса за производство на ракети Khojir през април, показват повече от 30 нови сгради на двете площадки, като и двете се намират близо до Техеран.
Джефри Луис от Института за международни изследвания Мидълбъри в Монтерей обясни, че изображенията показват, че много от структурите са заобиколени от големи земни берми, които са свързани с производството на ракети и са предназначени да спрат взрив в една сграда от детониране на силно запалими материали в близките структури.
Експерти смятат, че арсеналът на Иран вече е най-големият в Близкия изток, оценен на повече от 3000 ракети, включително модели, предназначени да носят конвенционални и ядрени бойни глави.
Трима ирански официални лица, които поискаха анонимност, потвърдиха разширяването на двете съоръжения с цел да се увеличи производството на конвенционални балистични ракети. "Защо да не го направим?", зачуди се един от служителите.
Втори ирански служител посочи, че някои от новите сгради също ще позволят удвояване на производството на дронове. Те и ракетни компоненти ще бъдат продадени на Русия, безпилотни летателни апарати ще бъдат предоставени на хусите, а ракети - на Хизбула, добави източникът. По-рано Техеран отрече да предоставя дронове и ракети на Русия и хусите.
Говорителят на хусите Мохамед Абдулсалам каза, че увеличаването на производството на оръжия в Иран няма да има никакво въздействие върху Йемен, тъй като хусите разработват и произвеждат самолети отделно от Иран.
Джефри Луис и Декър Евелет, анализатор в CAN, анализираха изображенията като обясниха, че се знае, че Русия "е на лов за евтини ракетни способности и се насочи към Иран и Северна Корея". Москва и Пхенян също отрекоха прехвърлянето на севернокорейски ракети на Русия.
И двамата американски изследователи са подчертали, че от снимките не става ясно какви видове ракети ще се произвеждат в новите съоръжения, които все още изглежда са в процес на изграждане.
Всяко увеличаване на производството на ракети или дронове от Техеран би било обезпокоително за Съединените щати, които заявиха, че иранските дронове помагат да се поддържа нападение на Русия срещу Украйна, както и за Израел, тъй като той отблъсква атаки от подкрепяни от Иран групи, включително Хизбула.
Двете съоръжения за балистични ракети се контролират от Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC), елитната паравоенна организация, която играе централна роля в ракетната и ядрената програма на Иран. Той контролира големи сегменти от иранската икономика и отговаря директно на върховния лидер на Иран - аятолах Али Хаменей.
Комплексите отдавна се свързват с разработването и производството на ирански балистични ракети и ракети с малък и среден обсег за космическата програма на страната.
На 12 ноември 2011 г. масивна експлозия унищожи голяма част от две съоръжения, свързани с ракети с твърдо гориво, убивайки 17 офицери от IRGC. Те включват генерал Хасан Мокадам, смятан от Иран за "архитект" на неговата програма за балистични ракети.