Севернокорейската армия откри огън с артилерия по морето в близост до дискусионната си западна граница с Южна Корея, при което загинаха двама и пострадаха поне 30 войници, съобщи СиЕнЕн, позовавайки се на агенция „Йонхап". Двама цивилни са пострадали. По информация на "Ройтерс" трима морски пехотинци са в тежко състояние. Поне 200 снаряда са паднали на обитаем южнокорейски остров.
Смята се, че днешният инцидент е един от най-сериозните от края на Корейската война през 1953г. насам. Южнокорейски официален представител заяви пред агенция "Йонхап", че страната ще отнесе въпроса до ООН, тъй като става въпрос за "явна военна провокация". Властите в Сеул заявиха, че ще отговорят със сила на евентуална последваща атака от севернокорейска страна.
Севернокорейската информационна агенция KCNA излезе с материал, заклеймяващ военното сътрудничество между Южна Корея и САЩ като прелюдия към военна инвазия в комунистическата страна. "Имаме информация, че САЩ работят упорито за засилване на нападателния си съюз с Южна Корея във всеки един аспект", пише в материала, в който няма нито дума за обстрела.
По непотвърдена информация на източници от азиатските финансови пазари, лидерът на КНДР Ким Чен Ир е починал. Все още не е ясно дали тази информация отговаря на истината и дали има връзка с обстрела.
Обстрелът е започнал около 14:30 часа местно време. Над 60 къщи са в пламъци. Армията на Южна Корея е повишила нивото на тревога до най-високото за невоенна ситуация, отвърнала е с около 80 155-милиметрови артилерийски снаряда и е изпратила военни самолети F-16 в района. Смята се, че обстрелът е в отговор на провежданите от Сеул редовни военни учения, в които участват около 70 хиляди войници. Пхенян протестира официално срещу действията на южния си съсед.
Кадри със стълбове дим се появиха по телевизията, но все още не е ясно какво е пострадало от севернокорейския обстрел. На острова, наречен Йонпьон живеят около 1 300 души, които са евакуирани и по информация на ИТАР-ТАСС, в момента се крият в бункери. "Хората са изплашени до смърт, а обстрелът продължава и в момента", заяви очевидец пред "Ройтерс".
Правителството в Сеул се събра на извънредно заседание, а президентските съветници заседават в подземен бункер.
Китай изрази загриженост по повод ескалацията на напрежението между двете страни в Жълто море. Говорителят на външното министерство в Пекин Хонг Лей призова за помирение между Севера и Юга. Специалният пратеник на САЩ за Северна Корея Стивън Бозуърт отлетя от Токио за Пекин, за да разговаря с китайски представители за Северна Корея. Преди дни стана ясно, че страната има завод за обогатяване на уран.
Двете държави все още се намират в състояние на война, тъй като през 1953г. е подписано единствено примирие. Западната граница в Жълто море е причина за голяма част от пограничните конфликти между Северна и Южна Корея, като по-рано през тази година южнокорейски военен кораб беше потопен от севернокорейска подводница, а през годините често граничните войски на двете страни влизат в кратки престрелки помежду си.
USD
CHF
GBP
mrasnika
на 23.11.2010 в 14:34:07 #22912 бeз 2 | 23.11.2010 16:32
Да бе забравих, че руснаците са най големите на света .... 
thunderlord
на 23.11.2010 в 14:32:19 #228mrasnika | 23.11.2010 16:29 Средна заплата в Русия : 300 долара Средна заплата в Ирландия 3000 долара, кви Блумберги кви кризи те гонят не знам .... Няма какво да се обсъжда, ирландицте си живеят живота, а руснаците съществуват, кво ги греят ракетите. Абе ти да не си някакъв пубер бе ? Ти нормален ли си

mrasnika
на 23.11.2010 в 14:31:43 #22712 бeз 2 | 23.11.2010 16:28 Ъпдейтвай аватара веднага...... И ако може не прекалявай, щото става ТЪПО в един момент, нали се сещаш
жунгръц
на 23.11.2010 в 14:30:50 #226стопер | 23.11.2010 16:14 Нема страшно!!В ИРАН са!! И там ще ги потърсят съвсем скоро ====================================== ти евроатлантически ли си ориентиран?
поне едно извинявай кажи на иракчаните, е така от куртоазия! Виж го буш колко е потресен 
mrasnika
на 23.11.2010 в 14:29:59 #225Средна заплата в Русия : 300 долара Средна заплата в Ирландия 3000 долара, кви Блумберги кви кризи те гонят не знам ....
Няма какво да се обсъжда, ирландицте си живеят живота, а руснаците съществуват, кво ги греят ракетите.
Абе ти да не си някакъв пубер бе ?
mrasnika
на 23.11.2010 в 14:27:21 #224Регистриран на: 14.08.2010, 17:18 334. 12 без 2 | 23.11.2010 16:21 Това ги чака натовските мечтателчета (Русия щяла да им влиза Усмивка ,хехе): Блумбърг: След Ирландия погледите се обръщат към Португалия ................................................................................................ Май си оригинала , а
Твоята скапана Русия и мизерните ти руски алкохолици могат само да берат ягодите на ирландците и да им пасат говедата, толкова са мизерни...., а руските девушки могат да им правят минаги от сутрин до вечер, така че си наври тези ракети, нали знаеш къде

12 без 2
на 23.11.2010 в 14:26:57 #223От друг форум: Въх ( нерегистриран ) 23.11.2010 15:07 Малко по малко истината ще излезе наяве. В първото съобщение се казваше, че севернокорейците започнали обстрела без причина. Сега се казва, че Южна Корея провежда военни учения в спорен район и е била предупредена от Северна Корея да прекрати ученията. Кой, господа, прави военни учения в спорни райони? Правилно се досещате - този, който иска да провокира конфликт. Значи Южна Корея е имала интерес да се провокира такъв конфликт. Но също е ясно, че Южна Корея не би се решила на такава провокация, ако не беше подтикната от САЩ и не беше получила нареждане... още от САЩ да започне тази провокация. Следователно истинският инициатор на конфликта е САЩ. Можем само да гадаем какво целят САЩ с този конфликт. Най-вероятно е да спрат някакви процеси на преговори и взаимодействие между двете Кореи, които САЩ са решили че не са желателни за тях, и трябва да бъдат забавени или въобще прекратени. Сега е впрегната цялата пропаганда да се изкара Северна Корея виновна, да се втълпи, че те първи са започнали обстрел и т.н. Най-вероятно е и провокаторите да са стреляли първи /практиката показва, че е така/, но когато пропагандната машина е на твоя страна, не е проблем нещата да се представят точно в обратната светлина. Знаем за много такива лъжи на американската пропаганда, те са майстори на лъжите. Една такава лъжа беше повод за започване на войната срещу Ирак, защо сега да е друго? Да се допусне обратното е нелогично. И не става въпрос за това кой кого обича и кого мрази, става въпрос за факти. Ако на тези, които обичат САЩ повече от майка си и баща си, тези факти не им харесват, съжалявам, но никой не може да им помогне.
12 без 2
на 23.11.2010 в 14:25:21 #222Белият дом остро осъди севернокорейския артилерийски обстрел срещу южнокорейския остров. Говорителят на Държавния департамент Робърт Гибс призова Северна Корея "да прекрати войнствените си действия". Той заяви, че САЩ са твърдо ангажирани към отбраната на Южна Корея и поддържането на регионалния мир и сигурност. Северна Корея заяви на свой ред, че стрелбата с артилерийски снаряди била започната от Южна Корея и Пхенян бил принуден да предприеме военни действия. "Въпреки многократните ни предупреждения Южна Корея изстреля десетки снаряди и ние незабавно предприехме твърди военни мерки", се казва в кратко съобщение на севернокорейската държавна агенция КЦТА. Севернокорейското военно командване заплаши, че ще продължи обстрела над Южна Корея ако тя наруши спорната морска граница "дори с една хилядна от милиметъра" и ще нанесе "безмилостни военни ответни удари".
12 без 2
на 23.11.2010 в 14:21:43 #221Това ги чака натовските мечтателчета (Русия щяла да им влиза
,хехе):
Блумбърг: След Ирландия погледите се обръщат към Португалия 
човекът с резачката
на 23.11.2010 в 14:16:52 #220хубавецо,вдигай си сапуна бързо че Сезгин мазния не прощава

стопер
на 23.11.2010 в 14:14:51 #219Нема страшно!!В ИРАН са!!
И там ще ги потърсят съвсем скоро 
12 без 2
на 23.11.2010 в 14:14:23 #218Не се шегуват другарите. Само показват какво може да се случи на Сеул, ако продължава да прави маневри на 10 км от границата. Междувременно: Южна Корея призна, че тя е провокирала стрелбата Сеул, Ю.Корея /КРОСС/ Представители на Южна Корея признаха, че артилерийската стрелба по остров Йенпхедо може би е провокиран от учебните ракетни стрелби, провеждани в района, съобщава Ройтерс. "Ние действително провеждахме учебно изстрелване на ракети, но те бяха насочени на запад. На север не е изстреляна нито една ракета", са заявили южнокорейските представители.Същевременно стана ясно, че спешното заседание на Съвета за Сигурност на ООН по въпроса на южнокорейския конфликт ще бъде свикано в рамките на ден- два.
жунгръц
на 23.11.2010 в 14:14:14 #217потрес, ти имаш ли информация за оръжията, щото буш действително много страда по тая тема!

жунгръц
на 23.11.2010 в 14:12:41 #216"Никой не бе по-шокиран и по-бесен от мен, когато не бяха открити оръжия за масово унищожение в Ирак", пише Буш. "Всеки път, когато се сетя за това, ми призлява." ==================================
евроатлантически ценности - не мош ги обясни!
стопер
на 23.11.2010 в 14:12:06 #215Ти,със самоебачката!!
-у ред ли си ве??-ГЕЙ??? 
човекът с резачката
на 23.11.2010 в 14:09:10 #214очаквам довечера ДСБ и цялата им членска маса от 3 човека да излязат с протестна декларация в която остро осъждат този варварски акт на Северна Корея
човекът с резачката
на 23.11.2010 в 14:03:50 #213А какво стана с масовите оръжия на Ирак ,бе пичове, кога най-после ще ги намерят
жунгръц
на 23.11.2010 в 13:58:14 #212някой знае ли, какво стана с долния изнасилвач, собственик на уикилийкс, принуден да се укрива в Швеция, заради свободата на словото в евроатлантическите общества?

12 без 2
на 23.11.2010 в 13:57:58 #211Щъркел, защо ме обиждаш като птица-империалист бе, виж кой ме е пунтирал!?!

shtarkel
на 23.11.2010 в 13:47:56 #21012 без 2,ти си ненормален бе!
