Кметът на София Васил Терзиев е завел дело срещу народния представител от ДПС Станислав Анастасов за вреди от обидни и клеветнически твърдения, съобщават от пресцентъра на Столична община. Градоначалникът иска 20 000 евро обезщетение.
В исковата молба до Софийския градски съд (СГС) е поискано и налагане запор върху банковите сметки на депутата до размера на претендираната сума евро. Запорът вече е допуснат от съда, а Анастасов се оплакал, че сметките му са блокирани.
От общината посочват, че предприетите действия от страна на столичния кмет са в защита на обществения стандарт и институционалния авторитет.
Делото срещу Анастасов е заведено заради негова публикация от 12 март 2026 г., в която народният представител нарича Терзиев "основен спонсор на педофилска секта", "набеден за кмет" и "дегенерат". От Столична община определят тези твърдения като неверни и като абсурдни и тежки обвинения, които са достигнали до стотици хиляди души, след като са тиражирани в медийното пространство.
Припомняме, че Терзиев и "Продължаваме промяната" станаха обект на нападки за връзки с групата около Ивайло Калушев във връзка със случая "Петрохан - Околчица".
Васил Терзиев заявява категорично, че докато критиката е полезна за всеки политик, съзнателното разпространение на лъжи е червена линия, която не може да бъде пресичана. "Когато публични личности започнат съзнателно да разпространяват клевети, да приписват престъпления без доказателства и да превръщат омразата в политически инструмент, вече не става дума за критика. И не става дума за моя личен комфорт. Става дума за това какъв обществен стандарт приемаме за нормален", посочва той.
Столичният кмет заявява още, че безнаказаното потъпкване на фактите разрушава доверието в институциите и самата демокрация. Той подчертава, че отговорността е още по-голяма, когато подобно поведение идва от хора, призовани да представляват гражданите в Народното събрание.
"Избрах да потърся защита по съдебен ред не защото не мога да понеса поредната обида, а защото вярвам, че демокрацията не се защитава само с избори. Тя се защитава и с ясното разбиране, че свободата на словото не е свобода да клеветиш без последствия", изтъква Васил Терзиев.
Исковата молба му е базирана на чл. 45 - чл. 52 от Закона за задълженията и договорите. В нея се подчертава, че градоначалникът никога не е имал общо с описаните "секти", нито е предприемал действия за "заграбване" на държавни имоти. Посочва се още, че използваните квалификации имат за цел да внушат морална и институционална нелегитимност.
От Столична община допълват, че Терзиев остава непоколебим в намерението си да изисква отговорност за всяко посегателство върху истината, заявявайки: "Ще има и още."
USD
CHF
GBP