Кметът на София Васил Терзиев е завел дело срещу народния представител от ДПС Станислав Анастасов за вреди от обидни и клеветнически твърдения, съобщават от пресцентъра на Столична община. Градоначалникът иска 20 000 евро обезщетение.

В исковата молба до Софийския градски съд (СГС) е поискано и налагане запор върху банковите сметки на депутата до размера на претендираната сума евро. Запорът вече е допуснат от съда, а Анастасов се оплакал, че сметките му са блокирани.

От общината посочват, че предприетите действия от страна на столичния кмет са в защита на обществения стандарт и институционалния авторитет.

ПП плаши със съд всеки, който разпространява клевети срещу партията за случая "Петрохан"

ПП плаши със съд всеки, който разпространява клевети срещу партията за случая "Петрохан"

След като Митов не можел да осигури прозрачно разследването, ПП иска това от наследника му

Делото срещу Анастасов е заведено заради негова публикация от 12 март 2026 г., в която народният представител нарича Терзиев "основен спонсор на педофилска секта", "набеден за кмет" и "дегенерат". От Столична община определят тези твърдения като неверни и като абсурдни и тежки обвинения, които са достигнали до стотици хиляди души, след като са тиражирани в медийното пространство.

Припомняме, че Терзиев и "Продължаваме промяната" станаха обект на нападки за връзки с групата около Ивайло Калушев във връзка със случая "Петрохан - Околчица".

Слави Трифонов и Тошко Йорданов: По-добре чалгар, отколкото педофил, оставка на Терзиев

Слави Трифонов и Тошко Йорданов: По-добре чалгар, отколкото педофил, оставка на Терзиев

НПО-то от Петрохан не е подавало отчети за получените парични дарения. Имало е политически чадър

Васил Терзиев заявява категорично, че докато критиката е полезна за всеки политик, съзнателното разпространение на лъжи е червена линия, която не може да бъде пресичана. "Когато публични личности започнат съзнателно да разпространяват клевети, да приписват престъпления без доказателства и да превръщат омразата в политически инструмент, вече не става дума за критика. И не става дума за моя личен комфорт. Става дума за това какъв обществен стандарт приемаме за нормален", посочва той.

Столичният кмет заявява още, че безнаказаното потъпкване на фактите разрушава доверието в институциите и самата демокрация. Той подчертава, че отговорността е още по-голяма, когато подобно поведение идва от хора, призовани да представляват гражданите в Народното събрание.

"Избрах да потърся защита по съдебен ред не защото не мога да понеса поредната обида, а защото вярвам, че демокрацията не се защитава само с избори. Тя се защитава и с ясното разбиране, че свободата на словото не е свобода да клеветиш без последствия", изтъква Васил Терзиев.

Пеевски: Сектата на Сорос и педофилите заплашват да поробят България

Пеевски: Сектата на Сорос и педофилите заплашват да поробят България

ДПС Ново начало не уважи клетвата на кабинета на Гюров

Исковата молба му е базирана на чл. 45 - чл. 52 от Закона за задълженията и договорите. В нея се подчертава, че градоначалникът никога не е имал общо с описаните "секти", нито е предприемал действия за "заграбване" на държавни имоти. Посочва се още, че използваните квалификации имат за цел да внушат морална и институционална нелегитимност.

От Столична община допълват, че Терзиев остава непоколебим в намерението си да изисква отговорност за всяко посегателство върху истината, заявявайки: "Ще има и още."

Слави Ангелов призова ДАНС да разсекрети всички доказателства за случая "Петрохан"

Слави Ангелов призова ДАНС да разсекрети всички доказателства за случая "Петрохан"

Кемперът при Околчица е бил отключен