Гръцките партии "Нова Демокрация", ПАСОК и Демократичната левица показаха, че са склонни да сформират коалиционно правителство, след като разговорите между тях преминаха „конструктивно".
Политическите сили срещу международното споразумение с ЕС и МВФ Сириза и „Независими гърци" отхвърлиха възможността да се коалират, съобщи изданието ekathimerini.com.
Лидерът на „Нова Демокрация" вчера проведе разговори с всички потенциални коалиционни партньори, след като получи мандат за формиране на правителство от президента Карол Папуляс.
Гръцките партии ускоряват процеса за съставяне на кабинет
Предложенията на Самарас бяха отхвърлени от лидера на Сириза Алексис Ципрас и лидера на „Независими гърци" Панос Каменос, но Евангелос Венизелос на ПАСОК и Фотис Кувелис на Демократичната левица показаха, че имат обща основа за съставяне на коалиционен кабинет.
Изданието пише, че ПАСОК ще настояват за активна роля в администрацията и заемане на няколко официални министерски поста. Също така Венизелос не се противопоставя на идеята Самарас да заем премиерския пост и да води правителство.
Междувременно Самарас е предложил 30% от Кабинета да е попълнен от неполитически фигури.
Вчера Венизелос обяви, че Сириза също трябва да участва в разговорите за съставяне на коалиция. Той предложи да се проведе дискусия между „Нова Демокрация", ПАСОК, Сириза и Демократичната левица, като разговорите са ръководени от президента Папуляс.
„Съгласни сме, че страната трябва да има правителство незабавно", каза Венизелос, допълвайки, че най-добре е в него да участват четири партии. Въпреки това той описа позицията на Сириза като „антидемократична и заплашителна". Венизелос обвини Ципрас, че се „опитва да създаде условия, които да подкопаят формирането на коалиция, да подкопаят страната".
Ципрас изключи възможността неговата политическа сила да се коалира със Самарас и призова консервативния лидер да настоява за предоговаряне на споразумението с международните кредитори.
Според Ципрас допълнителни съкращения на заплатите и пенсиите ще бъде „катастрофално" за страната.
След като Сириза отказва да се присъедини към коалиция, това означава, че Демократичната левица играе ключова роля.
„Нова Демокрация и ПАСОК имат достатъчно места, за да формират кабинет, но присъединяването на левите ще им даде по-широка обществена подкрепа. Също така може да помогне за намаляване на критиките към новия кабинет, след като ПАСОК и „Нова Демокрация" управляват Гърция от 1974 година.
В съобщение след срещата си със Самарас лидерът на Демократичната левица Кувелис изтъкна, че неговата партия може да се присъедини към коалицията.
Той подчерта, че е нужно правителство, прогресивно правителство, което да извади страната от безизходицата.
Още преди изборите в неделя Кувелис призова другите политически партии да отговорят на седем условия за сътрудничество.
Условията се отнасят до: „почистване" на политическата система; преразглеждане на гръцкия продуктивен капацитет, преорганизиране на селското стопанство, подобряване сигурността на гражданите, спиране на нелегалната имиграция, уверени стъпки по външнополитически проблеми.
Също така: въвеждане на закон, позволяващ активите на правителствени служители и други обществени служители, които работят за държавата от 1974 година да бъдат инспектирани; премахване на имунитета на депутатите и министрите; редуциране на заплатите на депутатите, замразяване съкращенията на заплатите и пенсиите, премахване на закона за минималната надница, възстановяване на колективните договори, облагане с данък активите на гръцката църква и други.
От централата на партията обявиха, че искат тя да има активна роля в управлението.
Припомняме, „Нова Демокрация" спечели 29.66% или 129 места на изборите в неделя. Сириза спечели 26.89% или 71 места, ПАСОК е трета с 12.28% или 33 места, „Независими гърци" - 7.51% или 20 места, „Златна Зора" - 6.92% или 18 места, Демократичната левица - 6.92% или 17 места и Комунистическата партия - 4.5% или 12 места.
Небоходимо е коалиращите се партии да съберат 151 места от 300-членния гръцки парламент.
Пища Хуфнагел
на 19.06.2012 в 19:40:18 #4zorbas bg, аз пък имам чувството, че онези, които управляваха до 1974, скоро пак ще се появят. Миналата седмица по една телевизия чух, че всичките ченгета в Гърция са гласували за ултрадесните. Сещай се.
griffin
на 19.06.2012 в 17:58:45 #3да им пратим нашите убавци
нещо безработни ми се видят
NaN
на 19.06.2012 в 14:55:56 #2замразяване съкращенията на заплатите и пенсиите, премахване на закона за минималната надница, възстановяване на колективните договори, -------------------------- Тия скоро нама да се оправят!!!

zorbas bg
на 19.06.2012 в 14:09:00 #1Тези,които крадоха от 1974г. насам,пак ще крадат.