Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер заяви, че алиансът не е уморен от приемането на нови членове.

По думите му вратата за по-нататъшното разширяване определено не е затворена, но страните, които искат да станат членове, трябва да съблюдават и да изпълняват определени критерии.

„Надяваме се, че на срещата на върха във Франция и Германия ще поздравим с присъединяването Албания и Хърватия," изтъкна Схефер, цитиран от БНР.

Тази година НАТО навършва 60 години от създаването си, а България отбелязва 5 от присъединяването си към Алианса.

"Сега виждаме този алианс разширен и държави, които искат да са част от семейството. Ако погледнем към страните от Западните Балкани, след Албания и Хърватия, определено ще има и други, които на определен етап ще се присъединят към семейството на НАТО, категоричен бе генералният секретар на НАТО.

Яп де Хоп Схефер посочи, че България досега има добро досие в алианса, но добави, че всеки, включително и страната ни, трябва да се интересува къде и какво повече може да бъде направено.

Над 500 военни имате в Кабул и Кандахар - участието в екипите за наблюдение и връзка, които обучават и подпомагат афганистанската армия. Имате участие и в КФОР на едно по-скромно ниво, в Скопие и Тирана с военните представители на НАТО. Мисля, че това е добро представяне, но като казвам, че е добро, това не означава, че нито НАТО, нито България трябва да лежи на лаврите си, защото винаги можем да се справим по-добре, обясни Схефер.

Генералният секретар на НАТО потвърди, че за 5 години България е станала точно онзи партньор, на който може да се разчита и се очаква да се разчита.

Схефер отказа да коментира какви качества трябва да притежава следващия генерален секретар на НАТО.

"Това е въпрос, който няма да коментирам. Това е единственият правилен подход, който мога да предприема, за да не вляза в дебати, в който не желая и няма да вляза," каза Схефер.

Припомняме, България издигна кандидатурата на бившия външен министър Соломон Паси за следващия генерален секретар на НАТО.