Французите избраха Никола Саркози за свои президент, защото искаха промяна. Но какво се случи седем месец след встъпването му в длъжност?

След като даде старт на обещаните реформи Саркози се изправи пред стачките на транспортните служители, работещите в енергийния отрасъл, студентите, учителите, магистратите и дори оперните певци.

Запитан преди дни дали е готов да посрещне вълната от стачки, която залива страната през последната седмица Саркози отговаря със спокойното - „Защо да е тежка седмица", и продължава - "Това ми е просто работата".

Определено опитвайки се да реформира страната си, Саркози е изправен пред голямо предизвикателство, отбелязва Би-Би-Си.
След повече от 10 години действителна инерция в политиката при предшественика му - Жак Ширак, сега на Саркози се падна тежката задача да реформира Франция, добавя Би-Би-Си.

От тази вечер се подновяват протестите на транспортните работници в страната.

Те стачкуват срещу срещу плановете да се премахнат т. нар. пенсии при специален режим, който позволява на близо 500 хиляди души от държавния транспорт и енергетиката да плащат пенсионни осигуровки 2,5 години по-малко в сравнение с останалите служители в обществения и частния сектор.
Поради същата причина стачкуват и работещите в енергийния сектор.

От своя страна френските студенти протестират срещу т.нар. закон "Пекрес" за автономията на университетите.

Според него те ще могат да управляват извън попечителството на държавата бюджетите си и да подбират персонала си с увеличаване властта на президента и разширяване на мястото на предприятията от частния сектор.
Именно това прибягване до частните фондове отказват студентите, които се страхуват, че тези предприятия ще се намесят в учебното съдържание и че с течение на времето университетите ще отговарят само на нуждите на предприятията, добавя РФИ.

В крайна сметка едно е сигурно - Саркози дойде на власт именно с идеята за тези реформи, така че е малко вероятно да се откаже от тях, отбелязва още Би-Би-Си.

А що се отнася до стачките, надали и французите ще се откажат от тях, така че изходът от така създалата се ситуация изглежда доста неясен.