Тази неделя в Швеция избират нов парламент, съобщава Ройтерс. За съставяне на следващото правителство в оспорвана надпревара се борят управляващият ляв блок и дясната опозиция.
Досегашният министър-председателят Магдалена Андершон от Шведската социалдемократическа работническа партия се надява да удължи 8-годишното управление на партията си.
В предизборната си кампания социалдемократите обещават подобряване на ефективността на социалната държава, повече възобновяеми енергийни източници и борба с престъпността.
Основният съперник на социалдемократите - консервативната Умерена коалиционна партия с лидер Улф Кристершон, обещават намаляване на данъците, по-добро образование, повече ядрена енергия и по-резултатно справяне с престъпните банди.
В бъдещия парламент за съставянето на парламент социалдемократите на Андершон ще разчитат на подкрепата на Партията на зелените, на бившите комунисти от Лявата партия и на Партията на центъра.
Последните две политически сили обаче имат сериозни разногласия помежду си и не искат да влизат в пряко сътрудничество.
Традиционната десница в лицето на Умерената коалиционна партия е готова да управлява заедно с "Либералите", Християндемократическата партия и дори с косвената подкрепа на крайнодясната формация "Шведски демократи".
Партиите трябва да получат най-малко 4 процента от подадените гласове, за да влязат в 349-местния еднокамарен парламент - Риксдаг. Изборната система е пропорционална.
В настоящия състав на шведския парламент има осем политически партии - четири леви и четири десни. Заради това е много вероятно да има правителство на малцинството и бъдещият министър-председател да трябва да извърши известни компромиси със съмишленици, близки до него.
Бъдещият министър-председател ще трябва да завърши процеса по съвместното членство в НАТО на Швеция и съседната ѝ Финландия.
След нахлуването на Русия в Украйна крайната десница, а след това и социалдемократите, които в миналото бяха против членство в НАТО, промениха позицията си.
Така в средата на май стана възможно подаването на заявка за членство. Тази тема дълго време бе разделителна линия в Швеция, но днес по нея има широк консенсус. Против са единствено Партията на зелените и бившите комунисти, които днес са част от Лявата партия.