Горната камара на парламента на Швейцария осъди скорошно решение на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, съобщава "Ройтерс".
Съдебната институция притиска страната да направи повече за борба с глобалното затопляне. Според парламента обаче швейцарските власти вече правят достатъчно, за да се справят със заплахата.
Гласувайки с 31 "за" срещу 11 "против" депутатите от горната камара подкрепиха предложение, критикуващо т.нар. "съдебен активизъм" на съда в Страсбург.
Посочва се, че Швейцария не вижда "никаква причина да предприеме по-нататъшни действия" относно решението на съда от 9 април на основание, че нейните минали и настоящи усилия по политиката в областта на климата отговарят на изискванията за правата на човека, посочени в решението.
Съдът взе решение в полза на група възрастни швейцарки, които дадоха страната под съд заради нейните резултати в справянето с глобалното затопляне с мотива, че неуспехите ѝ нарушават правата им.
Съгласно решението Швейцария има законово задължение да направи повече за намаляване на емисиите. То обаче беше остро критикувано в страната, а швейцарският министър на околната среда заяви, че решението не е в съответствие с пряката демокрация.
Швейцария, където референдумите редовно изпитват границите на националната политика, се ангажира да намали емисиите на парникови газове с 50% до 2030 г. спрямо нивата от 1990 г.
Правителството предложи по-строги мерки за постигане на целта, но швейцарските избиратели ги отхвърлиха на референдум през 2021 г.
Швейцарска парламентарна комисия отхвърли решението на съда в Страсбург няколко седмици по-рано.