Китайският президент Си Дзинпин обясни, че "никой не е в състояние да диктува" какво трябва да прави страната му. В реч по случай честването на 40-годишнината от "реформата и отварянето" на Китай, той коментира, че Пекин "решително ще реформира каквото трябва и може да бъде реформирано и няма да променя нищо, където не трябва и не може да се реформира", съобщава БиБиСи.
Си Дзинпин използва и по-помирителен тон по време на речта си, като повтаря ангажимента на Китай да "се отвори по-широко за света и да поощри съвместни усилия за изграждане на общност с общо бъдеще за човечеството".
Той допълва, че страната му "се приближава до центъра на света като широко признат защитник на световния мир, допринасящ за глобалното развитие и поддържащ международния ред".
Си Дзинпин обещава, че неговата страна няма да се развива за сметка на други народи. Въпреки икономическите постижения на страната, Китай "никога няма да се стреми към глобална хегемония".
Икономическата реформа на Китай е инициирана Дън Сяопин през 1978 г. и програмата е ратифицирана на 18 декември тази година и растежът превръща Китай във втора по големина икономика в света. Стотици милиони хора са спасени от бедност, но през последните години Китай се бори с нарастващ дълг и забавя икономическия си растеж.
В речта си, Си Дзинпин не споменава сегашния търговски спор със Съединените щати, вместо това той изброява примери за напредъка на Китай през последните десетилетия, "епични постижения, движещи небето и Земята".
Реформата на Дън Сяопин успява да заобиколи стария комунизъм на Мао Цзедун, когато колективизацията води до бедна и неефективна икономика. Действията са фокусирани върху реформата в селското стопанство, либерализация на частния сектор, модернизация и отваряне към международната търговия.
Си Дзинпин описва реформите като "освобождаване от оковите" на предишни грешки и допълва, че последните 40 години са "квантов скок за социализма с китайски характер, голямото подмладяване на Китай в съвременното време".
58eng
на 19.12.2018 в 21:46:46 #7Няма опастност,ориза все още го ядем с месо и бира,а не боярищник
+++++
на 18.12.2018 в 22:39:26 #6Новите господари на света. Америка капутт
58eng
на 18.12.2018 в 22:29:34 #5Честно,тук,в САЩ,трипер от Китай не се забелязва!
58eng
на 18.12.2018 в 20:26:47 #4Кои са глупаците ,бе Петре? Червените гниди ...Как да идат на теди пазари,щаго/ЗЗУ например/ произвеждаха машина Фанук с руски части,понеже имаше ембарго? Нищо те ти е ясно!
peter-h
на 18.12.2018 в 18:44:48 #3За БГ индустрията нямаха опита и капацитета да намерят нови пазари , затова се изисква съвършенно различни познания и интернационална подкрепа, а нашите глупаци нямаха и трите . Руснаците незнам какво са лапали като те небяха приети в богатия западен клуб а много им се искаше . Незнам дали слушаш радио но По Npr National Publick Radio в Америка Един от Администрацията на Белия дом каза че след разпада на ссср трябвало да работят заедно с Русия и света би отишъл в по добра атмносфера отколкото конфронтацията. , Страх лозе пази .......... иначе как ще се оправдават огромния финансоф за оръжия ? ?? Иначе великите сили винаги са воювали дори на лист хартия
58eng
на 18.12.2018 в 15:49:35 #2Индустрията на БГ бе интегрирана в СИВ и след разпадането на СССР вече нямаше за кого да произвежда. В първите години след разпада ,руснаците зарязаха соц приятелите си и се хвърлиха да лапат от САЩ и ЕС ,което доведе и до фалитите на предприятията ,изградени да захранват "великата" страна. Продукцията остана неизкупена,а нови поръчки нямаше. Така ,Питър,станаха нещата-Америка няма пръст в руската гадост и лакомия!
peter-h
на 18.12.2018 в 14:03:08 #1Хайде сега Пенизи и написана Оризова реч ??? Кво са правите на ударени ??? С Благоволението на Америка и световната банка през 80те години имаше план за създаването на необратима сила против СССР и това беше Китай Сега Американците се чудят кой път да хванат . Докато в източна Европа имаше план за разруха на общества и страни , така България остана без никаква индустрия . Мазухиски Чавета недодялани .