Мисията на ЕС започна да се разполага в Косово. 

Това съобщи малко след 08.00 ч. местно време говорителят на мисията Виктор Ройтер.

Те са на път към постовете си, каза той.

Говорителят потвърди, че представители на ЕУЛЕКС са разположени в северната част на Косово, където живеят предимно сърби.  

Мисията на Европейския съюз ЕУЛЕКС в Косово постепенно трябва да замени администрацията на ООН в бившата сръбска провинция.

Според плана, одобрен от Съвета за сигурност на ООН, общо около 2000 представители на полицията, правосъдието и митниците от ЕС трябва да бъдат разположени в Косово.
ООН ще напусне Косово след повече от десетилетие като запази само малка политическа роля в страната.

Целта на мисията на ЕС е да изгради действащи мултиетнически органи за управление и да помогне на властите в Косово да се справят с корупцията и организираната престъпност.

Това е най-голямата мисия на ЕС, която ще обхване територията на цяло Косово.

Сърбия и Русия, които са против независимостта на Косово, протестираха заради прехвърлянето на функциите на ООН в Косово върху ЕС. През февруари Сърбия отхвърли декларацията за независимостта на Косово и все още го възприема като една от своите провинции. Въпреки това обаче, Сърбия прие новата мисия на ЕС.

До този момент младата държава е призната от над 50 страни сред които САЩ и повечето от страните-членки на ЕС.