Председателят на управляващата Социалдемократическа партия в Румъния, който влезе в конфликт с Европейския съюз във връзка с подхода на правителството в борбата с корупцията по високите етажи на властта, се очаква да пропусне събитията, отбелязващи 6-месечното европредседателство на Румъния, съобщава "Асошиейтед прес".
Ливиу Драгня, най-влиятелният румънски политик, няма да присъства, докато председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и председателят на Европейския съвет Доналд Туск пристигат в Букурещ днес за концерт и разговори с румънските лидери.
Партията на Драгня предприе спорна реформа на съдебната система, която ЕС многократно критикува, изтъквайки, че тя би могла да защити корумпираните политици и чиновници.
Драгня, който също така е председател на долната камара на румънския парламент, делегира задълженията си на заместник.
56-годишният политик няма право да бъде министър-председател заради присъда за изборни манипулации, но всъщност ръководи правителството в сянка.
berdj-vartanyan
на 10.01.2019 в 18:00:17 #1Не подвеждайте читателите! Сегашният председстел на соц.партия г-н Ливию Драгня,никога не е бил силния човек на Румъния,но естествено за партията си е председател. Да не забравяме,че Румъния е президенска република и си имат един цивилизован и ерудиран президент ,бившият кмет на Сибиу г-н Клаус Йоханис. Президента Йоханис е човека,който назначава на ключови позиции, в случая с новото лице за агенцията по антикорупция.Предложено бе от Драгня за нов преседател на тази агенция една дама никому неизвестно лице,но свързана със секуритатя. От президента бе отказано заради съмненията за обвързаност с бившите тайни служби. Освен всичко което се знае за Драгня,че скоро ще излезе и решението за ефективна присъда! Може би един от най влиятелните хора с уважение не от сега а от минали години е бившият шев на правитества и сегашен председател на Парламента и член на АЛДЕ, г- н Таричяну.Ако не е подръжката на АЛДЕ в парламента и отчасти на УДМР( партията на етническите унгарци),правителството да бе отдавна в небетието. Но от действията на Драгня и правителството,които приемат промени в правосъдието,облагодействащо Драгня,вече не се харесва и от висши функционери и на соц.партия,както и от другите партия,които са съюзници. Тук е мястото да кажем, че има съществена разлика в поведенията на президентите на България и Румъния. Президента Клаус Йоханис е длъжен да участва на срещите и други висши срещи на ЕС. С пълно право критикува решенията на правителството и лидера им Драгня. От тези прирогативи е лишен президента Радев.България е парламентарна република и лицето и се представя от премиера на държавата избрана от най- голямата парламентарна група от избрания парламент. Независимо,че соц.партия в румънският парламент са болшинство,Драгня,като председател,не може да бъде премиер и по тази причина за една година се смениха 3 премиери. За разлика от румънския Президент, ролята на българският президент като коректив е малко по деликатна и дипломатична изхождайки от факта,че парламента узаконява министерския съвет.Само добрата воля между двете институции може да промени съгласователните процедури,но винаги предимстео има изпълнителната власт. В Румъния много малко се говори за европредседателството.Имат си такива проблеми по спазване на върховенството на закона,че такива,които говореха в минали времена за румънския модел за антикорупция,свят ще им се завие.Когато не познаваш една материя и гледаш от ъгъла на адвокат,може да съчиняваш лъжи и какво ли не за раьмера на нашата корупция.Но това не доведе до дивиденти и отпаднаха от парламента и власта.