Кандидатът Алианса за единство на румънците (AUR) за президент на Румъния Джордже Симион потвърди в телевизионно предаване, че ще спази обещанието си за назначаването на Калин Джорджеску за министър-председател, ако спечели втория тур на изборите на 18 май, съобщава Digi24.
Калин Джорджеску, присъстващ в същото телевизионно предаване, заяви, че поема поста и че ще сформират тандем.
"Това е шестият месец, в който Джорджеску трябваше да бъде президент на Румъния. ", коментира Симион изборите, спечелени от Джорджеску, които по-късно властите отмениха заради злоупотреби.
"Първо, мирът трябва да бъде осигурен и очевидно ние правим всичко, за да предпазим Румъния от всякакви войни. Второ - искаме икономическо благополучие за страната. Има нужда от обсъждане на всички сделки с всички лидери, точно както прави президентът на САЩ Доналд Тръмп, и нека е ясно, че говорим за икономическа война. Трето. Говорим за защита на традиционните ценности. Имам предвид семейните ценности, религията. И тук става дума за всички религии, обясни бившият независим кандидат за президент на Румъния. Единствените, които могат да ни осигурят мира са САЩ, а не НАТО. НАТО е САЩ", добави той.
Симион ще се бори на втория тур с Никушор Дан, кмет на Букурещ и независим кандидат за президент. Двамата размениха остри изявления, като Симион бе критикуван от организации, след като обиди опонента си на "аутист" и бе принуден да се извини.
Очаква се вотът да бъде оспорван.