Сирийският президент Ахмед ал-Шараа обяви преходно правителство, ключово в прехода от десетилетия управление на семейство Асад и подобряване на връзките на Сирия със Запада, съобщава "Ройтерс".

Правителството няма да има министър-председател, като се очаква Шараа да ръководи изпълнителната власт.

Мохамед Йоср Берние беше назначен за министър на финансите, а Хинд Кабават, християнка, беше назначена за министър на социалните въпроси и труда.

САЩ поставиха искания за падане на санкциите срещу Сирия

САЩ поставиха искания за падане на санкциите срещу Сирия

В списъка не е даден график за изпълнение на условията

Остават на постовете си Мурхаф Абу Касра и Асад ал-Шибани, които вече бяха съответно министри на отбраната и външните работи в предишния служебен кабинет, който управляваше Сирия, откакто Асад беше свален през декември от светкавична бунтовническа офанзива.

Припомняме, че водените от ислямисти нови власти в Сирия бяха подложени на натиск от Запада и арабските страни да сформират правителство, което включва в по-голяма степен разнообразните етнически и религиозни общности в страната.

Този натиск се увеличи след убийствата на стотици цивилни алавити - сектата на малцинството, от която произлиза сваленият лидер Башар ал-Асад - в насилие по западното крайбрежие на Сирия по-рано този месец.

През януари Шараа беше назначен за временен президент и обеща да формира всеобхватно преходно правителство, което да изгради разрушените обществени институции на Сирия и да управлява страната до избори, чието провеждане според него може да отнеме до пет години.

Новата власт в Сирия уби повече от 340 алавити за два дни

Новата власт в Сирия уби повече от 340 алавити за два дни

Сирийската обсерватория за правата на човека заяви, че това е най-лошото насилие в продължилият 13 години граждански конфликт

По-рано този месец Сирия издаде конституционна декларация, предназначена да служи като основа за междинния период, ръководен от Шара. Декларацията запазва централната роля на ислямския закон и гарантира правата на жените и свободата на изразяване.