Швеция се присъедини към НАТО във Вашингтон в четвъртък, две години след нахлуването на Русия в Украйна я принуди да преосмисли политиката си за национална сигурност и да заключи, че подкрепата за алианса е най-добрата гаранция за безопасност на скандинавската нация, предава "Ройтерс".

Шведският премиер Улф Кристерсон предаде окончателната документация на правителството на САЩ в четвъртък, последната стъпка в проточен процес за осигуряване на подкрепата на всички членове за присъединяване към военния съюз.

"Добрите неща идват при тези, които чакат", каза държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, когато получи документите за присъединяване на Швеция от Кристерсон.

"Това е исторически момент за Швеция, за нашия съюз и за трансатлантическите отношения", каза Блинкън.

За НАТО, присъединяването на Швеция и Финландия, която има обща граница от 1340 км с Русия, е най-значимото присъединяване от десетилетия. Това също е удар за руския президент Владимир Путин, който се опита да предотврати по-нататъшното укрепване на алианса.

"Днес е наистина исторически ден. Швеция вече е член на НАТО", каза Кристерсон.

Швеция ще се възползва от гаранцията за обща отбрана на алианса, според която атака срещу един член се счита за атака срещу всички.

Скандинавската страна ще добави авангардни подводници и значителна флотилия от местно произведени изтребители Gripen към силите на НАТО и ще бъде решаваща връзка между Атлантика и Балтика.

Русия заплаши да предприеме неуточнени "политически и военно-технически контрамерки" в отговор на хода на Швеция.

Докато Стокхолм се доближава все повече до НАТО през последните две десетилетия, членството бележи ясно скъсване с миналото, когато в продължение на повече от 200 години Швеция избягваше военни съюзи и възприемаше неутрална позиция по време на война.

След Втората световна война тя изгради международна репутация на защитник на правата на човека, а откакто Съветският съюз се разпадна през 1991 г., последователните правителства съкратиха военните разходи.

Още през 2021 г. шведският министър на отбраната отхвърли членството в НАТО, само за да може тогавашното правителство на социалдемократите да кандидатства, заедно със съседна Финландия, само няколко месеца по-късно.

Министерството на отбраната на Република България поздрави Кралство Швеция по повод присъединяването на страната към най-мощния отбранителен съюз в света. Швеция стана 32-ия пълноправен член на Алианса и ще допринесе за повишаване на сигурността в Балтийския регион, Източния фланг на НАТО и за цялата евроатлантическата зона.

Докато Финландия се присъедини към алианса миналата година, Швеция трябваще да изчака, тъй като Турция и Унгария, забавиха ратифицирането на присъединяването на Швеция. Турция по-късно одобри молбата на Швеция през януари.

Унгария беше единствената страна членка на НАТО, която не бе одобрила молбата на скандинавската страна за присъединяване към Алианса - процес, който изисква подкрепата на всички членове. Това влоши отношенията ѝ със Съединените щати и предизвиква безпокойство сред съюзниците.

На 26 февруари унгарските депутати одобриха присъединяването на Швеция към НАТО. С това бе преодоляно последното препятствие пред историческата стъпка на скандинавската страна, чийто неутралитет продължи през двете световни войни и Студената война.

Унгарският президент подписа влизането на Швеция в НАТО

Унгарският президент подписа влизането на Швеция в НАТО

Следва само формалното депозиране на протокола във Вашингтон