Един от най-опитните британски журналисти е бил убит предумишлено от американски войници в Ирак.

Това е изводът в британско разследване за смъртта на Тери Лойд, съобщава Ройтерс.

Той е убит през март 2003 година в Южен Ирак, където отразява бойните действия в първите дни от водената от САЩ инвазия в страната.

Следователят Андрю Уокър обяви, че възнамерява да се обърне към главния прокурор с молба отговорните за смъртта на Лойд да бъдат изправени на съд

Уокър поясни, че е убеден, че стрелбата по минибуса с ранени, причинила смъртта на журналиста от телевизия ITN, е незаконна.

Адвокатът, който представлява семейството на Лойд, на свой ред заяви, че това е умишлен акт на отмъщение и също настоя за процес.

За разлика от повечето журналисти, които отразяват войната, отбелязва Ройтерс, екипът на ITN не е бил зачислен към никоя американска или британска военна част.

Журналистите на телевизията попадат най-напред под обстрел в Имам Анас близо до Басра, когато пътуват с два автомобила с обозначени с „Медии" към пристанищния град.

Те попаднали в полесражението между американски и иракски сили в района, уточнява БиБиСи.

Първоначално Лойд е ранен в корема, но след това, когато вече е качен в импровизирана иракска линейка, е прострелян с американски куршум в главата и умира, заключава разследването.

Преводачът му Хюсеин Осман също е убит, а френският оператор Фред Нерак все още е обявен за изчезнал, въпреки че се предполага, че е мъртъв.

Оцелява единствено другият оператор в екипа на ITN - Даниел Демустие от Белгия.

Според Андрю Уокър минибусът не е представлявал заплаха за американските сили, тъй като е цивилен и се е отдалечавал от американските позиции.

Нямам никакво съмнение, че фактът, че автомобилът е спрял, за да бъдат качени оцелелите, е причината американците да открият огън по него, допълни той.