Американският конгресмен Майк Уолц, когото Доналд Тръмп възнамерява да назначи за свой съветник по националната сигурност, заяви, че за да се постигне каквото и да е споразумение за прекратяване на войната в Украйна, е необходимо да се стабилизира фронтовата линия.

В интервю за ABC News Уолц казва, че едно от условията за такава стабилизация е намаляването на прага на наборната възраст в Украйна, за да бъдат привлечени "стотици хиляди нови войници" във въоръжените сили на Украйна.

"Едно от нещата, които ще питаме украинците... Те имат проблеми с живата сила. Викат 26-годишни, а не 18-годишни. Не мисля, че много хора разбират това", казва Майк Уолц, който обяснява и някои проблеми, като бойния дух на фронта именно с възрастта.

Освен това: "Ако украинците искат от света да направи всичко, за да защити демокрацията, тогава и те също трябва да направят всичко, за да защитят демокрацията."

Майк Уолц признава все пак, че украинците със сигурност са се били със смелост и непоколебимост през тези три години, но проблемите с живата сила трябва да бъдат преразгледани.

Многобройни публикации в западните медии сочат, че една от основните причини за последните успехи на руската армия на фронта е именно значителното им предимство в жива сила.

Според журналисти представители на администрацията на сегашния президент на САЩ Джо Байдън вече са призовавали Киев да намали наборната възраст, но Володимир Зеленски продължава да настоява, че основният проблем е липсата на западно оръжие. "Ако срещу теб стои човек без оръжие, какво значение има дали е на 20 или на 30", каза той в средата на декември в отговор на въпрос за намаляване на мобилизационната възраст.

ABC News също така пита Уолц кога очаква сключване на мирен договор, но той не отговаря със срок - "може да се случи всяка минути, всеки ден" - прекратяването на огъня и стабилизирането на фронта са условия за сключване на дългосрочен мир.

По-рано Тръмп обеща, че горещата фаза на конфликта ще приключи, преди той да встъпи в длъжност, а и даде заявка да прекрати войната в рамките на 24 часа. По-късно беше казано, че споразумение трябва да се очаква в рамките на шест месеца, а бъдещият специален пратеник на Тръмп за Русия и Украйна, Кийт Келог, също каза, че би искал да постигне тази цел в рамките на 100 дни.

"Не става въпрос само за оръжия или амуниции или изпращане на нови чекове с помощ", каза Майк Уолц, според когото въпросът е, че "фронтовата линия трябва да бъде стабилизирана, преди да можем да сключим каквато и да е сделка."

През последните месеци руската армия настъпва в няколко сектора на фронта в Донецк и постепенно овладява нови територии. Въпреки че, според изявленията на западни експерти и украинските военни, руснаците търпят големи загуби, украинските въоръжени сили все още не са успели да стабилизират фронтовата линия. Едновременно с това, че все още няма признаци за срив на украинската отбрана, напредването на руската армия остава бавно и сякаш неотменно

Но според западни медии и Американския институт за изследване на войната (ISW), при настоящия темп на руската армия ще й трябва около година, за да постигне целта на Кремъл да окупира цялата територия на Донецка област.

В отговор на въпрос на ABC News за времето на бъдеща среща между Тръмп и руския президент Владимир Путин, Уолц казва, че подготовката за нея вече е в ход, но не посочва възможни срок и формат на срещата. Посочва обаче, че разговор по телефона може да се състои в близките дни или седмици, макар че в обосновката си в следващото изречение говори за "следващите месеци".

"От гледна точка на президента Тръмп, не можете да сключите сделка, ако нямате никакви отношения и диалог с другата страна. Определено ще установим това през следващите месеци", каза Майк Уолц.

През изминалите дни швейцарското издание Le Temps съобщи, че Швейцария е готова да бъде домакин на бъдеща среща между Тръмп и Путин, ако това бъде поискано.

Продължава да няма яснота за намеренията на Доналд Тръмп, който встъпва в длъжност като президент на САЩ на 20 януари. Не веднъж президентът е заявявал, че ще се срещне с Путин, за да "сложи край на тази война", макар и Москва да има сдържана позиция. И в края на миналата седмица прессекретарят на Путин, Дмитрий Песков заяви, че няма конкретни планове за такава среща.

За разлика от Тръмп, настоящата администрация в Белия дом отказва преговори с Москва, настоявайки, че всякакви контакти по темата трябва да предполагат участието на Украйна. Майк Уолц също не казва планира ли Доналд Тръмп да се срещне с Путин без Зеленски.

Бъдещият съветник на Тръмп по националната сигурност също призовава за прекратяване на войната с дипломатически средства, като мнението му е, че плановете на Киев да си върне контрола над цялата си територия са нереалистични.

"Всички знаят, че това трябва да се реши по някакъв дипломатически начин. Не мисля, че е реалистична заявката, че ще изгоним всички руски военни от всяко едно кътче на украинска земя, дори от Крим", каза Майк Уолц. "Президентът Тръмп признава тази реалност и мисля, че това е огромна крачка напред."

Прави впечатление, че именно тази линия от интервюто на Майк Уолц е подхваната от руските агенции, като държавната ТАСС публикува няколко заглавия:

Екипът на Тръмп нарече изтласкването на Руската федерация от екстериториите на Украйна нереалистично

Майк Уолц: Тръмп смята, че решението на украинския конфликт е невъзможно без Руската федерация

Съветник на Тръмп заяви за подготовка на среща с Путин

Екипът на Тръмп призовава за намаляване на наборната възраст в Украйна на 18 години