Британският премиер Кийр Стармър призова китайския президент Си Дзинпин за установяване на "последователни, трайни" отношения между двете нации в понеделник, като продължи усилията за размразяване на връзките между Лондон и Пекин на срещата на върха на Г-20, предава "Ройтерс".
Срещата в Бразилия беше първата между двамата лидери на страните от 2018 г. насам и Стармър използва оптимистичен тон, като каза, че би искал да се ангажира с Пекин в области като търговията, икономиката и климата и да има по-широк ангажимент в областта на науката, технологиите, здравеопазване и образование.
Британският лидер също така каза, че ще започне планове за "пълен двустранен разговор" със Си в Пекин или Лондон и се надява неговият финансов министър Рейчъл Рийвс да може да се срещне с вицепремиера Хе Лифенг преди подновяването на британско-китайския икономически и финансов диалог в началото на следващата година.
"Искаме нашите отношения да бъдат последователни, трайни, уважителни, както се договорихме, да избягваме изненади, където е възможно, и засиленият диалог трябва да осигури по-силно разбиране", каза Стармър на Си в началото на срещата им.
"Обединеното кралство ще бъде предсказуем последователен суверенен актьор, ангажиран с върховенството на закона и многостранната система", каза той, добавяйки, че оценява откровеността на Си в разговора през август и би го съпоставил по тона, когато повдигне различията между двамата.
Си каза на Стармър, че двете страни се радват на огромно пространство за сътрудничество, съобщи официалната информационна агенция Синхуа.
Тонът на сътрудничество на срещата беше в рязък контраст с връзките при бившето правителство на консерваторите, което възприе твърд подход към различията с Китай, особено по отношение на човешките права, Хонконг и обвиненията в китайски шпионаж.
Отношенията между Лондон и Пекин се влошиха, тъй като във Великобритания нарасна загрижеността, че отворена врата за китайски инвестиции може да създаде рискове за националната сигурност и че военната и икономическата самоувереност на Китай може да действа срещу нейните интереси.
След като Стармър се фокусира върху рестартирането на растежа на икономиката, за да се опита да изпълни обещанието си по време на изборите през юли за възстановяване на обществените услуги, британският лидер има желание да насърчи търговията и инвестициите от различни нации.
"Инвестициите и растежът са важни и за двама ни и искам моят канцлер (финансов министър) да се срещне с вицепремиера Хе за предстоящия икономически и финансов диалог в началото на следващата година, за да проучим нови инвестиционни проекти", каза той, имайки предвид годишен форум за разговори за търговия и инвестиции, който не се е провеждал от 2019 г.
Стармър отдавна описва желанието си да изгради "прагматични" отношения с Китай, които се "коренят в националните интереси на Обединеното кралство", , като се стремят към стимулиране на търговията, задача, която може да стане по-трудна, ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп изпълни своето заплаха за налагане на мита върху целия внос.
Китай е шестият по големина търговски партньор на Великобритания, който представлява 5% от търговията със стоки и услуги на стойност 86,5 милиарда паунда (112 милиарда долара), докато Великобритания има 1,2% пазарен дял от китайската търговия.
Последната среща се основава на нарастващата ангажираност на правителството с Китай, след като британският външен министър Дейвид Лами посети Китай миналия месец, смекчаване, критикувано от вече опозиционната Консервативна партия, която остава предпазлива към Пекин.