Военното участие на чуждестранни сили в конфликта може да доведе до подновяване на омразата в Сирия, последвана от много години на разруха, пише германското издание Deutsche Wirtschafts Nachrichten.   

Германският Бундестаг одобри военна операция на Бундесвера в Сирия, припомня изданието и допълва, че по-рано тази седмица правителството на Ангела Меркел реши да изпрати до 1200 войници в раздираната от война страна в рамките на едногодишен период.

Операцията се очаква да струва 134 млн. евро, но е малко вероятно да доведе до положителни резултати. Сирия и Ирак могат да се върнат обратно към хаоса и варварството, повтаряйки съдбата на Афганистан, който сега е целият в руини след години на чуждестранни намеси, пише още изданието.

Сред многобройните проблеми в региона, интервениращите страни трябва да се справят с раздора сред кюрдите. Например, регионалното правителство на Кюрдистан, управляващото тяло на населения предимно с кюрди район на Северен Ирак, подкрепяно от САЩ, Германия и Турция, се противопоставя на твърденията на Русия за това, че Турция купува контрабандно петрол от ДАЕШ („Ислямска държава”) през границата със Сирия.  

„Не е за вярване, че Русия смята, че кюрдските сили пешмерга са участвали в търговия с петрол с ДАЕШ. Защото това е става ясно от изявленията, направени от Русия”, посочи по-рано говорителят на правителството на Иракски Кюрдистан.

Същевременно Кюрдската работническа партия (ПКК), екстремистка организация, локализирана в Югоизточна Турция и Иракски Кюрдистан, е критично настроена към позицията на правителството на Иракски Кюрдистан и го обвинява в предателство заради сътрудничеството му с Турция, която се разглежда като враг от ПКК.

Като цяло, пропастта сред кюрдите е трудно да бъде преодоляна и би могла да разгори допълнително конфликта в страната. Разполагането на войските на Бундесвера в зоната на войната няма да допринесе за помирението и само ще задълбочи пропастта между спорещите страни, пише още Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Германия желае да отговори на скорошните терористични нападения в Париж и показва, че германското правителство няма да стои със скръстени ръце далеч от конфликта. Обаче по-голямата част от германците се страхуват, че военната операция в Сирия може да се отрази негативно на вътрешната сигурност и да увеличи риска от терористични атаки в родината им.

Според проучване, проведено от социологическия институт YouGov, 71 процента от германците смятат, че заплахата от тероризъм в Германия ще нарасне в резултат на операцията на Бундесвера срещу ДАЕШ, докато само 18% от германските граждани не вярват в подобен сценарий.